Ekonomi

FTX CEO’su Sam Bankman’in Serveti Tuzla Buz Oldu

Dünya, geride bıraktığımız hafta boyunca Bitcoin ve Ethereum’un paha kaybedişini ve son birkaç gündür de dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in iflasını konuşuyor. Yalnızca birkaç günde batan şirketin CEO’su Sam Bankman, olayın akabinde istifa etmişti.

Etmesi de yeridir çünkü kendisinin net varlıkları, geçtiğimiz iki günde doruktan tabanı görmüş durumda. Miktarlar ortasındaki değişim ve bunun gerçekleşme müddeti, durumun vehametini ortaya koyuyor.. Gelin Sam Bankman’ın serveti ne kadarmış ve ne kadara düşmüş bir arada göz atalım.

Sadece iki günde 16 milyar dolardan sıfıra: Bir çöküş hikâyesi

Bundan 9 ay evvel paylaştığımız bir yazıda net varlığının 22 milyar dolar olduğundan bahsettiğimiz FTX CEO’su Sam Bankman’in 2 gün öncesine kadar net varlığı 16,5 milyar civarında geziyordu. 2 gün evvel kendisinin net varlığı 991,5 milyon dolara, sonraki gün ise sıfıra vurdu.

Bloomberg’in paylaştığı bilgilere göre yukarıdaki grafikte yer alan türden devasa bir çakılma yaşayan servet, Sandman’i yer aldığı tüm milyarder listelerinden de çıkardı. Yaşanan ani iflas ve servetin de tabana vurması sonrası Sandman, dünyanın en süratli yoksullaşan insanlarından biri oldu.

Sam Bankman Fried’in de FTX’in de iflasından sonra borsanın müşterilerinin ziyanlarının karşılanıp karşılanmayacağı, tüm şirketlere ve müşterilere verilen toplam zararın büyüklüğü tam olarak bilinmiyor. Fakat yıllar içerisinde büyük itimat toplayan FTX’in oldukça büyük müşterileri var ve özellikle Silikon Vadisi’nden pek çok şirketin durumdan etkilendiği düşünülüyor.

Bankman bu hususla alakalı özür dilediğini ve kusurunu kabullendiğini belirttiği bir Tweet serisi paylaşsa da artık iş işten geçti. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

FTX’in iflasa sürükleniş sürecini ayrıntılarıyla anlattığımız içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu