Haber

Foça’da açılacak taş ocağına karşı fotoğraf sergisi: ‘Başka Foça yok’

İZMİR- Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu, Nihat Dirim Meydanı’nda Foça’da yapılacak taş ocağı projesine karşı taş ocaklarının neden olduğu doğal tahribatı anlatan fotoğraf standı açtı. “Başka Foça yok” sloganıyla düzenlenen fotoğraf çekimi öncesi çeşitli sivil toplum kuruluşları ve yaşam savunucularının katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Platformun ismiyle ilgili açıklama yapan Ramis Sağlam, 2 bin 500 yıllık İran Mozolesi Anıtı’nın yanına taş ocağı açmak isteyen zihniyetin taşa doyamadığını söyledi.

KOCAMEHMETLER MAHALLESİNDE YENİ OCAK OCAĞI AÇILMASI İSTENİYOR

Bu zihniyetin Foça’nın Kocamehmetler Mahallesi’nde 24 hektarlık alana yeni taş ocağı açmak istediğini ifade eden Sağlam, “Mevcut taş ocaklarının ilçeye verdiği tahribat sürerken yeni ocak açılmasını kabul etmiyoruz. çevremiz ve yaşam alanlarımız ortadadır.” Kocamehmetler Köyü’nde Raşit Akgül tarafından açılması istenen taş ocağı projesinin İzmir-Manisa Planlama Bölgesi “Ormanlık ve Tarım Arazisi” sınırları içerisinde yer aldığını belirten Sağlam, şöyle devam etti:

“Projenin ekolojik, demografik, sektörel, sosyolojik ve mekansal bütünlüğünü bozma tehlikesi bulunmaktadır. Yer seçiminin her zaman ilk ve en değerli adımı oluşturması bu nedenle plan değişikliklerinin yasal çerçevelere uygun olması ve bilimsel plan kararlarıyla çelişiyor. Dün Pers Mezar Anıtı” Taş ocağının yanına açılması istenen taş ocağına yaptığımız itiraz noktalarında bugün aynı noktalarda itiraz ediyoruz. Karar kapsamındaki alanların 2863 sayılı kanun kapsamında bir bütün olarak özelliklerini ve tarımsal niteliklerini kaybedeceği açıktır.

‘DÜNYADA BAŞKA FOÇA YOK’

Kocamehmetler Köyünün 2017 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Kentsel Sit Alanı ilan edildiğini belirten Sağlam, “Taş ocağı faaliyet alanı Kocamehmetler Kentsel Sit Alanı içinde olup, etrafı tarım arazileri ve zeytinliklerle çevrilidir. İtiraz ediyoruz. Maden (Dekoratif Taş) Ocağı projesinin endemik bitki ve zeytin ağaçlarının varlığı nedeniyle çevre faktörlerine ve insan sağlığına zarar verecek yapıların kurulmasına yer hazırladığını ve bir kez daha haykırıyoruz: Bölgede başka Foça yok. dünya.”

Fotoğraf standı çarşamba, cuma ve pazar günleri 12:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. (Gazete DUVARI)

habermacka.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu