Haber

BM: Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 300 binden fazla kişi ülkeyi terk etti

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, ülkedeki çatışmalar nedeniyle 300 binden fazla Sudanlının komşu ülkelere sığındığını açıkladı.

Grandi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “300 binden fazla kişi Sudan’dan komşu ülkelere geçti. Birçoğu son günlerde Çad ve Mısır sınırını geçti.” terimleri kullandı.

Sudan’daki mülteci müdahale planına bağışçıların katkısının yetersiz kalmaya devam ettiğini vurgulayan Grandi, “Mültecilere ev sahipliği yapan ülkeleri desteklemek için acilen daha fazla kaynağa ihtiyacımız var.” değerlendirmesini yaptı.

Sudan’da ateşkes

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki çekişme son aylarda sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Bölgeye insani yardım ulaştırmayı ve çatışmada zarar gören temel hizmetler ile altyapıyı eski haline getirmeyi amaçlayan bir haftalık ateşkes 22 Mayıs’ta yürürlüğe girdi.

Daha önce 7 kez sağlanan ateşkes her iki tarafça defalarca ihlal edildi.

Hartum’daki insani durum kötüleşirken, onbinlerce insan başkenti terk ederek ülke içinde ve dışında daha dindar gördükleri bölgelere gitmeye devam ediyor.

Sudan Tabipler Birliği, 15 Nisan’dan bu yana ordu ile HDK arasında çıkan çatışmalarda 863 sivilin hayatını kaybettiğini, 3 bin 531 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu