Haber

Yargıtay’ın Can Atalay kararına AK Parti’den ilk açıklama: Yazık oldu

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen Türk Personel Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ı tahliye etmedi. Kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

AK Parti’den karara ilişkin ilk yorum Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi ve Hukuki İşler Lideri Hayati Yazıcı’dan geldi.

Devleti oluşturan güçlerin sorun yaratmaması gerektiğini belirten Yazıcı, sosyal medya paylaşımında şöyle konuştu: “Böyle olaylar oluyor ki, konuşsanız da konuşmasanız da sorun oluyor. Asla yaşanmaması gereken bir olayı yaşıyoruz. Yazıktır, yazıktır, sorunları devleti oluşturan güçler çözer.” “Asla sorun yaratmaz ve yaratamaz. Birbirine çelme takamaz” dedi.

AK Parti Küme Başkan Yardımcısı ve eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de yaşananların “adalet duygusu açısından endişe verici” olduğunu söyledi.

“Yüksek yargı makamları arasındaki çatışma görüntüsü, hukukun üstünlüğü ve mülkiyet ilkesinin temelinde yatan adalet duygusu açısından endişe vericidir” diyen Gül, şöyle devam etti:

“Yargı hakemdir, sorunları çözer. Yargı, hakem vasfını kaybederse analizin değil, sorunların ve çatışmaların kaynağı olur. Her kurumun, kendisinden kaynaklanan yetki ve işlevini kullanması esastır. Milletimizin, hukuk çerçevesinde, yargı organlarının, uyuşmazlıkları derinleştirmeden, anayasal sınırlar içinde kalarak sorunları çözmesi milletimizin en yaygın uygulamasıdır.” beklentidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu