Ekonomi

Vietnam piyasayı istikrara kavuşturmak için altın ithalatını açabilir

Vietnam, yerel altın fiyatlarını uluslararası fiyatlarla uyumlu hale getirmek amacıyla 2012 yılından bu yana ilk kez şirketlerin altın ithal etmesine izin verecek bir politika değişikliğini değerlendiriyor. Vietnam Altın Tüccarları Derneği (VGTA) Başkan Yardımcısı Huynh Trung Khanh, derneğin altın piyasasındaki arz ve talep dengesizliğini gidermek için hükümetle görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

VGTA, hükümetin Temmuz ya da Ağustos ayına kadar resmi altın ithalatını başlatabileceği beklentisiyle, işletmelerin doğrudan altın ithal etmesine izin verecek önlemleri savunuyor.

Bu politika değişikliği için nihai onayı verme yetkisine sahip olan Vietnam Devlet Bankası henüz konuyla ilgili yorum yapmadı. Halihazırda merkez bankası altın ithalatı üzerinde sıkı bir kontrol uyguluyor ve yalnızca birkaç büyük şirketin mücevher üretimi ve ihracatı için altın ithal etmesine izin veriliyor. Olası politika değişikliği mevcut düzenlemelerden önemli bir sapmayı temsil edecektir.

Açık artırmalar ve yerel bankaların altın satmasına izin verilmesi gibi yerel ve küresel altın fiyatları arasındaki eşitsizliği azaltma çabaları, Vietnam’daki düşük primleri sürdürmede başarılı olamadı. VGTA, ülkenin altın talebinin bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %10 artarak 33 milyon metrik tona ulaşacağını tahmin ediyor.

Ekonomik belirsizlik, düşük tasarruf faiz oranları, durgun bir emlak sektörü ve Vietnam para biriminin ABD doları karşısında değer kaybetmesi nedeniyle güvenli bir liman olarak altına yönelen perakende alıcılar piyasaya hakim durumda.

Altına olan talebin artması, özellikle komşu Kamboçya’dan yapılan kaçakçılığın da artmasına neden oldu. VGTA ve Dünya Altın Konseyi, piyasa istikrarına katkıda bulunabileceğine inandıkları ulusal bir altın borsası kurmak için Vietnam merkez bankası ve diğer hükümet organlarıyla işbirliği yapıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu