Haber

Son Dakika: Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkardı

ABD Merkez Bankası’nın ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) da yılın son faiz kararını açıkladı. Fed gibi faiz artış hızını yavaşlatan ECB, politika faizini 50 baz puan artırdı. Banka geçen ay 75 baz puan artmıştı.

SON 14 YILDA İLGİ

ECB, faiz oranını artırma kararı ile ana yeniden finansman oranını yüzde 2,5’e, marjinal borç verme imkanını yüzde 2,75’e ve mevduat faizini yüzde 2’ye yükseltti. Böylece faiz oranları 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

ECB’DEN ENFLASYON İLE ÇABA

Bankadan yapılan açıklamada finansal sıkılaştırmanın planlandığı gibi Mart ayında başlayacağı ve öngörülebilir bir hızla gerçekleşeceği belirtildi. Açıklamada yine enflasyonla mücadele çabasına vurgu yapıldı.

SON 4 TOPLANTIDA İLGİYİ 250 TABAN PUAN ARTIRDILAR

ECB, 8 Eylül’de tarihinde ilk kez faiz oranlarını 75 baz puan artırmış, üst üste iki toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırmıştı. Böylece son 4 toplantıda toplam 250 baz puan faiz artışı geldi.

FED’E SON 15 YILDA FAİZ YÜKSEK

ABD Merkez Bankası dün akşam açıkladığı kararla faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. Üst üste 7’nci kez faiz artırımına giden Fed, politika faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltti. Böylece ABD’de faiz oranları 2007’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu