Sağlık

Şeker hastalığı için tedavide çığır açtı!

ABD’de yeni Tip 1 diyabet ilacına onay çıktı.

BBC News’in aktardığı habere nazaran uzmanlar, teplizumab isimli ilacın diyabet tedavisinde “yeni bir çağ” açtığını ve birinci kez sadece semptomlarla değil, hastalığın kendisiyle uğraş edildiğini belirtiyor.

İlaç, bağışıklık sistemini tekrar programlayarak kazara insülin üreten pankreas hücrelerine saldırmasını engellemeye çalışıyor.

İlacın diğer ülkelerde de onaylanması bekleniyor.

HASTALIĞI 3 YIL GECİKTİREBİLİR

Dünyada yaklaşık 8,7 milyon kişinin diyabet hastalığıyla yaşadığı iddia ediliyor. Tip 1 diyabette bağışıklık sistemi yanlışıkla pankreastaki insülin üreten hücreleri hedefliyor.

Pankreas insülin üretimini bıraktığında kandaki glikoz ölçüsü artıyor.

Tip 1 diyabette kan şekeri düzeyleri denetim edilemeyebiliyor ve lakin bedene insülin enjekte edilerek tekrar denetim altına alınabiliyor.

2019’da yapılan bir araştırma, yeni ilacın yüksek risk altındaki kimi şahısların hastalığı geliştirmesini ortalama 3 yıl geciktirebileceğini tespit etti. Uzmanlar, hastalık sürecini geciktirmenin, bilhassa bu mühlet boyunca günlük insülin almak yahut şekerlerini ağır bir formda izlemek zorunda kalmayacak gençler için çok değerli olabileceğini söylüyor.

Ayrıca diyabet hastalarının daha uzun bir mühlet kan şekerlerini sağlıklı bir seviyede tutabileceği ve böylelikle böbrek yahut göz hastalığı üzere yüksek kan şekeri komplikasyonlarından korunabileceği düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu