Teknoloji

Rus Silahlı Kuvvetleri: ABD biyoprogramları konusu gündeme getirilecek

Rus Silahlı Kuvvetleri Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Komutanı Igor Kirillovyaptığı açıklamada, Rusya’nın Biyolojik ve Zehirli Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi, Stoklanması ve Kullanılmasının ve İmhasının Yasaklanmasına İlişkin Sözleşmesi (BTWC)) taraf devletler yakında yapılacak 9. Gözden Geçirme Konferansında, Pentagon’unUyguladığı biyolojik araştırma programlarının asıl amacını gündeme getirmeyi planladığını söyledi.

Kirillov, “Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri tarafından kontrol edilen biyolaboratuvarların işletilmesi ve fon alan sözde ‘ortak kullanım’ laboratuvarları da dahil olmak üzere, ulusal topraklar dışında ‘ikili kullanım programlarının’ uygulanmasının varlığına defalarca dikkat çekti. bu eyaletlerin askeri departmanlarından veya bağlı kuruluşlarından.söz konusu.

Pentagon’un biyolojik programlarKirillov, amaçlarının açıklanmasına yönelik taleplerin şimdiye kadar yanıtsız kaldığını vurguladı. “Pentagon’un yürüttüğü araştırma programlarının gerçek amaçlarına ilişkin hususlar, çeşitli uluslararası platformlarda defalarca dile getirildi, ancak yine de yanıtsız bırakıldı. BTWC’ye taraf devletlerin önümüzdeki 9. Gözden Geçirme Konferansı’nda bunları tekrar gündeme getirmeyi planlıyoruz.”terimleri kullandı.

‘ABD yüzde 80 ölüm oranına sahip koronavirüs varyantı geliştirdi’

ABD’deki laboratuvar hayvanlarının yüzde 80’inin ölümüne neden olan bir koronavirüs varyantının geliştirildiğine dikkat çeken Kirillov, şunları kaydetti:

“Ekim ayında, Boston Üniversitesi’nde Omicron türü ve orijinal Wuhan varyantı temel alınarak yapay bir koronavirüs enfeksiyon ajanı oluşturuldu. Amerikalılar tarafından elde edilen modifiye virüs, atipik nörolojik semptomların gelişmesine ve ciddi akciğer hasarına neden olarak hasta numunelerin yüzde 80’inin ölümüyle sonuçlandı.”

Rus komutan, yeni patojenle etkileşime girdiğinde antikorların koruyucu özelliklerinin 11 kat azaldığını ve mevcut aşıların buna karşı etkisiz olduğunu sözlerine ekledi.

Kirillov, böyle bir deneyin yapılmış olmasının, ABD’de genetik mühendisliği ve sentetik biyoloji alanında Ar-Ge üzerinde devlet kontrol sisteminin olmadığını gösterdiğine dikkat çekti. “Araştırma, yüksek biyolojik risklere rağmen, ulusal biyogüvenlik düzenleyicisinin ilgili onayı olmaksızın ABD devlet bütçesinden sağlanan fonlarla yürütüldü”vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu