Haber

Nijerya parlamentosu cumhurbaşkanının lüks yat talebini reddetti

Enflasyonun yüzde 26’ya yükseldiği ve para biriminin döviz karşısında değer kaybettiği Nijerya’da parlamentonun alt meclisi, hükümetin Başkan Bola Tinubu’ya 6 milyon dolarlık lüks yat alma planını reddetti. Milletvekilleri bütçe teklifinde bu harcamayı değiştirerek öğrencilere 6 milyon dolar kredi verilmesine karar verdi.

‘İNSAN HAYAT İÇİN ÇABA GÖSTERİRKEN LİDERLER LÜKS YAT ALAMAZ’

Ekonomik kriz yaşayan Batı Afrika ülkesi Nijerya’da liderin böyle bir dönemde lüks yat talebi eleştirilere neden oldu. Bola Tinubu Mayıs ayında iktidara geldiğinde israfı azaltma ve geçim sorunlarını çözme sözü vermişti.

İnsan hakları aktivisti ve eski milletvekili Shenu Sani, “Yoksul insanlar kanoda hayatta kalma mücadelesi verirken, ülkenin lideri için yat satın alamazsınız” dedi. Nijerya Sosyo-Ekonomik Haklar ve Sorumluluk Projesi (Serap) de, “137 milyon Nijeryalı aşırı yoksulluk içinde yaşarken bu yat alımı hiçbir şekilde haklı gösterilemez.” dedi.

BAŞKANLIK: DONANMADAN TALEP GELDİ

Tinubu’nun sözcüsü Temitope Ajayi, talebin donanmadan geldiğini ve doğrudan Tinubu ile ilgili olmadığını söyledi. Açıklamada, “Bildiğim kadarıyla bütçede adı nasıl geçerse geçsin bu talep donanmadan geldi ve şüphesiz operasyonel bir ilişkileri var.”

Öte yandan bütçeden parlamento giderleri için 36 milyon dolar ayrıldı. Bunların arasında lüks otomobil alımı ve yeni başkanlık binasının inşası da yer alıyor. Hükümet ayrıca başkanlık hava filosu için 15 milyon dolar harcamayı planlıyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu