Haber

Kar derinliği 20 santimetreye ulaşacak! Meteorolojiden 28 ile sarı kod uyarısı

Yurdun batı kesiminde şiddetli yağış ve fırtına etkili olurken, doğu kesiminde ise karla mücadele ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü son açıklamasında ülkenin doğusunu “sarı” kodla uyardı.

KAR KALINLIĞI 20 SANTİMETREYE ULAŞACAK

Aralarında Konya ve Aksaray’ın da bulunduğu 28 ilde yoğun kar yağışı bekleniyor. Kar kalınlığının 10 ila 20 santimetrenin üzerinde olacağı bildirilirken, yetkililer tarafından vatandaşlara dikkatli ve dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

İŞTE METEOROLOJİNİN UYARIDIĞI 28 İL

Buna göre yoğun kar yağışı beklenen iller şöyle sıralandı; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Konya, Malatya, Kahramanmaraş, Muş, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Van, Aksaray, Batman, Şırnak, Ardahan, Osmaniye.

SICAKLIKLAR 10 DERECE AZALDI

Hava sıcaklıklarının iç kesimlerde ve Doğu Karadeniz’de 8 ila 10 derece azalacağı, diğer kesimlerde ise önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

DON VE DON UYARISI

Meteoroloji’nin son değerlendirmelerine göre; Bu geceden sonra Kars, Ardahan ve Ağrı’nın kuzey ve doğu ilçeleri başta olmak üzere Erzurum çevresi ile Muş, Bitlis’in yüksekleri, Van’ın kuzey ve güney ilçeleri, Siirt’in yüksekleri kuvvetli (10-20 cm) olacak. , Şırnak. Hakkari’de özellikle doğunun yüksek ve yüksek kesimlerinde kuvvetli (20 cm’nin üzerinde) karla karışık yağmur ve kar yağışı beklendiğinden ulaşım aksaması, buzlanma ve don, çığ, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor.

Doğu Karadeniz’de 1600 metrenin üzerindeki rakımlarda karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülen yağışların, yağışların ardından Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin’de 500 metrenin üzerindeki rakımlarda şiddetli karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşeceği tahmin ediliyor. havaların zamanla soğuması nedeniyle akşam saatleri. yapılıyor.

Kaynak: Haberler.com / Günümüzde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu