Haber

“Kadın Sığınağı” oyunu Kırgızistan’da sahnelendi

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı kadına yönelik şiddet konusunu işleyen “Kadın Sığınağı” oyunu sahnelendi.

Bir kadın sığınma evinde 24 saatlik bir sürede geçen oyunda sığınmaevinde kalan farklı yaş ve sosyal statüdeki 8 kadının hayalleri, mutsuzlukları ve arayış analizleri anlatıldı.

Oyunda Kırgız sanatçılar Gülmira Taşmatova, Gülmira Tursunbayeva, Aynur Turgunbayeva, Şekerhan Coomartova, Mıskal Mayrambek, Eles Kalmuratova, Aynura Temirova ve Aida Şarşenbek rol aldı.

Oyunun Bişkek’te sahnelenmesine katkıda bulunan Aktif Yurttaşlar hareketinin lideri Natalya Pipiya, toplumda kadına yönelik şiddet konusuna dikkat çekmek için oyunu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde sahnelediklerini belirtti. . Pipiya, “Toplumun toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve aile içi şiddet konusunda bilinçlenmesine katkıda bulunacağımızı umuyoruz. Kadınları ve çocukları korumaya davet ediyorum.” dedi.

Kültür, Bilgi, Sporve Gençlik Politikaları Bakanı Altınbek Maksutov, kadınların yaşadığı sorunları oyunda gördüklerini belirterek, Kırgız halkının tarih boyunca kadına yönelik şiddeti tasvip etmediğini ve kadını her zaman saygın bir yerde tuttuğunu kaydetti.

Oyun öncesi izleyicilere verilen broşürde Kırgızistan’da son iki yılda 20, son 6 yılda 100 kadının aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybettiği, 2022’de 9 bin 880 kadının kolluk kuvvetlerine başvurduğu belirtildi. aile içi şiddete maruz kaldıkları gerekçesiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu