Haber

Japonya Dışişleri Bakanı: ‘Japonya’nın Filistin’e yönelik kararlılığı hiçbir zaman değişmeyecek’

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, Filistin-İsrail krizinde “iki devletli çözüm”ü desteklemeye devam ettiğini belirterek, “Japonya’nın Filistin’e yönelik kararlılığı hiçbir zaman değişmeyecek.” dedi.

Kamikawa, Mısır’da devlet ve hükümet liderlerinin katılımıyla düzenlenen ve Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı “Kahire Barış Zirvesi”nde konuştu.

Bölgenin kilit unsurları olarak nitelendirdiği “Arap Devletleri ve İran”ın yanı sıra krizin iki tarafı olan Filistin ve İsrail ile de yakın istişareleri sürdürdüklerini kaydeden Kamikawa, “Özellikle şu anda en yakın Buradaki zorluk insani yardımın aksamasını en aza indirmektir. Gazze’de 1 milyondan fazla masum insan var.” “İnsan son derece zor durumda.” söz konusu.

Kamikawa, “Şahit olduğumuz trajedinin Ortadoğu Barışı için fırsat penceresini kapatmasına izin vermemeliyiz. Bu sorunu ancak diyalogla çözebiliriz.” dedi.

Japon hükümetinin hafta içinde Gazze Şeridi’ne 10 milyon dolarlık acil insani yardım hedeflediklerini açıkladığını hatırlatan Kamikawa, “Bu yardımın ilk adımı. Yardımları bölgedeki ihtiyaçlara göre değerlendiriyoruz. “

Ülkesinin bölgede “iki devletli çözümü” desteklemeye devam ettiğini vurgulayan Kamikawa, “Japonya, onlarca yıldır barış sürecinin temelini oluşturan Filistin’in ‘güven inşasını ve ekonomik olarak kendine yeterliliğini’ destekliyor. Japonya’nın Filistin’e yönelik kararlılığı hiçbir zaman değişmeyecek.” ” söz konusu.

Japon Bakan, Kahire ziyareti kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ayrı ayrı görüşme fırsatı buldu.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail tarafına binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail’in ucundaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 4.834 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1756’sı çocuk 4 bin 385 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 86 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırısında 16 gazeteci hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu