Haber

İsrail’de engelli statüsü tanınmayan eski asker öldü

İsrail’de engelli statüsü tanınmadığı gerekçesiyle kendini yakarak ağır yaralanan eski asker hayatını kaybetti.

İsrail Kamu Yayın Kurumu’nun (KAN) haberine göre, geçmişte orduda görev yapan 33 yaşındaki Bar Kalaf, 1 Ağustos’ta kendini yakarak ağır yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. yaralı.

Eski askerin ölümüyle ilgili İsrail makamlarından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kalaf, 2008-2011 askerliği sırasında travma sonrası gerilim bozukluğu (TSSB) nedeniyle yaşadığı engelin tanınmadığı gerekçesiyle 1 Ağustos’ta Netanya şehrinde vücudunu ateşe verdi.

Vücudunda ağır yaralar ve ağır yanıklar bulunan Ramat Gan’daki Sheba Tıp Merkezi’ne kaldırılan eski asker tedavi altına alındı.

İsrail Savunma Bakanlığı, Kalaf’ın engellilik başvurusunun, kapsamlı incelemenin TSSB’den muzdarip olmadığını ve askerlik hizmetiyle ilgisi olmayan bir akıl hastalığına sahip olduğunu belirledikten sonra reddedildiğini duyurdu.

İsrailli engelli askerlerin %73’ü memnun değil

Kalaf’ın ölümü, İsrail’de benzer bir durumda olan diğer eski askerler tarafından kundaklama ve kendini yakma vakalarını da gündeme getirdi.

Bu yılın başlarında, bir İsrail ordusu gazisi, Savunma Bakanlığı’nın yaralı ve engelli askerlerin bakımından sorumlu Rehabilitasyon Birimi’nin bir ofisini yakmaya çalıştı. Bakanlık, saldırganın 2013 yılında engelli gazi olarak tanınma başvurusunun reddedilmesi nedeniyle bu eylemi gerçekleştirdiğini bildirdi.

İsrail gazisi Itzik Saidyan, iki yıl önce yaşanan olaylar nedeniyle travma yaşayan İsrail askerlerinin içinde bulunduğu korkunç duruma dikkat çekmek için Petah Tikva kentindeki engelli askerlere özel bir rehabilitasyon merkezinin önünde kendini yaktı ve ağır yaralandı. askerliği sırasında meydana geldi. Saidyan, askerlik hizmetinden kaynaklandığını iddia ettiği TSSB nedeniyle talep ettiği bakımı alabilmek için yıllarını harcadığını söyledi.

İsrail Devlet Teftiş Teşkilatı’nın 2022 raporuna göre askerlik yapan engelli gazilerin yüzde 73’ü aldıkları hizmetlerden memnun olmadıklarını, aşağılanma, güven eksikliği ve ilgisizlik yaşadıklarını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu