Sağlık

İlk dişlerin çıkmasıyla birlikte fırçalama alışkanlığı kazanılmalıdır.

İSTANBUL (İGFA) – Çocuk Diş Hekimi Doç. Prof., ilk dişler çıkar çıkmaz diş fırçalamaya başlanması gerektiğini belirtti. Dr. Barış Karabulut: “İlk diş hekimi ile 3 yaşında, yani ağızda 20 süt dişi tamamlandıktan sonra randevu alınması tavsiye edilir.” söz konusu.

Doç. Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Barış Karabulut, çocuk diş hekimliğinin önemine dikkat çekerek sürecin detaylarını anlattı.

DİŞ HATALARI ÇOCUKTAN ÇOCUĞA DEĞİŞİR.

Doç. Barış Karabulut, çocuk diş hekimliğinin anne karnında başlayan bir süreç olduğunu belirterek, “Süreç anne adaylarıyla başlar, doğum sonrasında oluşabilecek durumlara karşı bilgilendirilir ve hazırlanır. Diş çıkarma dönemi çocuklarda alt kesici dişlerin sürmesiyle başlar. Bazı ailelerde bu dişlerin gecikmeli çıkması nedeniyle panik yaşanabilmektedir. “Bu süreç çocuktan çocuğa değişir.” söz konusu.

Doç. Prof., ilk dişler çıkar çıkmaz diş fırçalamaya başlanması gerektiğini kaydetti. Barış Karabulut, “Bu noktada çocukların tükürmeleri tam olarak yerleşmediği için dişlerini diş macunu olmadan ya da yutulabilen bebek diş macunu ile fırçalamaları öneriliyor. İlk diş hekimi ile 3 yaşında, yani ağızda 20 adet süt dişi tamamlandıktan sonra görüşmeniz tavsiye edilir.” dedi.

DİŞ KONTROLLERİ DÜZENLİ OLARAK YAPILMALIDIR

Doç. Prof., çocuğun ortama alışması için ağrısız, şikayetsiz bir şekilde diş hekimine gitmesinin önemli olduğunu da anlattı. Barış Karabulut, “Bu, çocuğun ileride ağrı şikayetiyle geldiğinde yaşayabileceği korku, kaygı ve bilinmezliklerden ziyade daha uyumlu ve neşeli olmasını sağlayacaktır. Çocuklar her zaman bilinmeyenden korkarlar, dolayısıyla bir ortama ilk kez geldiklerinde genellikle tedirgin olurlar. Ayrıca ağrı şikayetiyle geldikleri takdirde işlemler onlar için çok daha karmaşık ve korkutucu olabiliyor. Bu nedenle ailelerin her zaman rutin denetimlerini planlamaları ve denetimleri düzenli olarak yapmaları tavsiye ediliyor.” söz konusu.

Doç. Barış Karabulut ayrıca çocukların, ağrı ya da çürük dişin gelişmesini beklemeden, rutin kontroller için diş hekimlerine, özellikle de çocuk diş hekimlerine gelmelerini önerdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu