Haber

Fransızlar enflasyon nedeniyle daha az şarap içiyor

DUVAR– Şarap satışının en fazla olduğu ülkelerden biri olan Fransa’da geçen yıl kişi başı şarap tüketimi artan fiyatlar nedeniyle bir miktar geriledi.

BFMTV adlı televizyon kanalının haberine göre kamuoyu araştırma şirketi NielsenIQ’nun bilgisine göre 2021’de 30 litre olan hane başına şarap tüketimi, 2022’de 29 litreye geriledi. Aynı dönemde hane başına şaraba ayrılan pay ise yüzde 1,6 artarak 131 avroya yükseldi.

BFMTV’ye konuşan NielsenIQ’dan kamuoyu araştırma uzmanı Nicolas Leger, “Şarap, Fransız sofrasındaki yerini hâlâ koruyor. Ancak diğer tüm temel tüketim malları gibi enflasyondan da etkileniyor. Rengi ne olursa olsun Fransızlar yüzünü dönüyor. daha az ve daha ucuz şarap.”

Fransa’da hanelerin yüzde 75’i şarabı perakende satış noktalarından alıyor; Bu, 2019’dan beri değişmeyen bir oran. Araştırmanın bir diğer sonucu da ortalama yaş ve şarap tüketiminin aynı anda artması. İlgili habere göre Fransa’da 65 yaş üstü tüketiciler, 35 yaş altı tüketicilere göre 4 kat daha fazla şarap içiyor. (DW Turkish)

haberartova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu