Haber

Demirtaş, Kılıçdaroğlu’na desteğini yineledi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na Millet İttifakı’nın desteğini yineledi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Sandıktan bir değişiklik olmazsa ekonomi ve demokraside felaket olur. Artık bu işin üçüncüsü yok! Sayın Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı yapalım. , Türkiye nefes alsın.”

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş, “Sandığa gidin, 1 nefese 1 oy verin” dedi.

HDP ve Yeşil Sol Parti de dün Ankara’da düzenledikleri ortak basın toplantısında ikinci tip Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin görüş ve tutumlarını açıkladı.

Basın toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, 14 Mayıs seçimleri için tercihlerini değiştirmediklerini belirterek, ilk turda olduğu gibi isim vermeyerek Kılıçdaroğlu’nu işaret etti. Buldan, “Hep birlikte sandık başına gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz” dedi.

Vekil tartışması

Kılıçdaroğlu’nun Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile ikinci turda destek olması konusunda anlaştığı yedi maddelik protokol sonrası HDP’nin 28 Mayıs’taki duruşunun ne olacağı merak konusu oldu.

Protokolde kayyum atanan belediyelerle ilgili olduğu anlaşılan unsurun, “Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı ispatlanan yerel yönetim yöneticilerinin yerine devlet görevlilerinin atanması uygulamasına” yer verildi. hukuki deliller yargı kararı çerçevesinde devam edecek” tartışmasına yol açtı.

Buldan, bu konuya ilişkin olarak, “İsrarla vurguluyoruz. Kürtlerin siyasi iradesine kayyumlar aracılığıyla ipotek koyanlar, aynı zamanda tüm Türkiye halklarının hak ve özgürlüklerine ipotek koyanlardır. Kürt sorununun iflası” toplumun çıkarına değildir. Cumhuriyet bu çıkmaz oyunu bozmadan demokrasi ile bütünleşemeyecektir.”

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar da yaptığı konuşmada kayyum tartışmalarının yeniden başlamasına değinerek, “Kayyum üzerinden siyaset yapanlara dün yanıt verdik, bugün de yanıt vereceğiz. Arınacağız. Şovenist ve milliyetçi dilden gelen bu politika”.

DW/CO,BO

haber-inegol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu