Haber

Bursa Yenişehir’de yabani hayvanlar karpuzlara musallat oldu! Üretici çiftçi helal kıldı!

Gürhan ADANA – Yenişehir Memleket / BURSA (İGFA)- Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Alaylı Köyü’ndeki karpuz tarlalarında aç kalan yabani hayvanlar barındı. Sıcak hava nedeniyle doğada üzüm, elma ve armut yetişmediği, yiyecek bulamayan yabani hayvanların ise köy kenarındaki karpuz tarlalarına akın ettiği belirtildi.

Alay köylüleri Birol Türkyılmaz ve Coşkun Türk, karpuz tarlalarında 40 bin liraya yakın zarar oluştuğunu belirterek, “Kurt, çakal, tilki, kirpi, porsuk ve ayının ayak izlerini tespit ettik. Onların da canı var,” dedi. Canlılara izin veriyoruz, yiyebildikleri kadar yesinler.” Onlar konuştu.

Köyde yaklaşık 50 dönümlük alanda yetiştirilen karpuzlara yabani hayvanların zarar verdiği tahmin ediliyor.

Alaylı köylü çiftçi Birol Türkyılmaz, karpuz tarlalarına çoğunlukla çakal, tilki ve kurtların yanı sıra porsuk ve ayıların da girip beslendiklerini belirtti.

“Medeniyeti kutsadım…”

Çiftçi Türkyılmaz, “Bu yıl sıcaklardan dolayı bağlarda meyve olmayınca elma, armut gibi ağaçlar da olumsuz etkilendiğinden karpuz tarlalarına yöneldiler” diyen çiftçi Türkyılmaz, “Mısır da yiyorlar. Muhtemelen yiyorlar. Kavunları ikiye bölemedikleri için fazla yemiyorlar. 3 dönümlük tarlamdaki karpuzların hepsini yediler. Öldüklerini görünce bir kısmını kırıp bıraktılar. Yaratıklara veda ettim. Yiyebilecekleri kadar yesinler” dedi.

Alaylı çiftçi çiftçi Coşkun Türk, 3 dönümlük tarlasındaki hasarın 20 bin liraya ulaştığını belirterek, “Onların da canı var, ne yapalım, onların geçimleri bu.” Türk, “Birkaç yıldır özellikle sıcaklardan dolayı üzüm, elma ve armut yetişemedi. Yabani hayvanlar açlıktan öldü. Köyüme 500 metre uzaklıktaki tarlama geldiler. Karpuzları kırıp yediler. çok güzel. Tarlamda karpuz kalmadı. Dağlardan, Çayırcık’tan, Beytepesi’nden, “Tahtalık bölgelerinden geliyorlar. Geçmiş yıllarda ara sıra oluyordu. Bu yıl daha da arttı. Bu onların da geçimidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu