Haber

Biden ve Kolombiya Devlet Başkanı Petro bölgesel ve küresel meseleleri görüştü

YENİ ABD Başkanı Joe Biden ve Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, iklim değişikliği, ekonomik işbirliği, uyuşturucu ve göçle mücadele ve Venezuela’yı görüşmek üzere başkent Washington’da bir araya geldi.

Biden, resmi temaslar için ABD’yi ziyaret eden Kolombiya Devlet Başkanı Petro’yu Beyaz Saray’da ağırladı.

Kolombiya’nın Amerika kıtası için değerine değinen Biden, ekonomik iş birliğinin kıtanın batı yakasının refahına katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

İki ülkenin iklim değişikliği ile mücadelede öne çıktığını belirten Biden, Amazon ormanlarını korumak için 500 milyon dolarlık bir fon sözü vereceğini hatırlattı.

Uyuşturucu ve yasa dışı göçle mücadele

Her iki ülkenin de ekonomik olarak işçilerin haklarını önemsediğini savunan Biden, uyuşturucu kaçakçılığı ve yasa dışı göçle mücadele çabasında Kolombiya ile çalıştıklarını söyledi.

Bu bağlamda Venezuelalı mültecilere gösterdikleri misafirperverlik için Petro’ya teşekkür eden Biden, bu sorunun üstesinden gelmek için bölgesel ortaklarla yakın bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

Kolombiya Devlet Başkanı Petro, demokrasi ve özgürlüğe vurgu yaptığı konuşmasında yeşil güce geçişin değerine de vurgu yaptı. Bu bağlamda ABD ile ortak gündemleri olduğunu belirten Petro, “Yapacak çok işimiz var.” söz konusu.

İkili görüşmelerinde liderler, iklim krizi, ekonomik işbirliği, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün önemi, demokrasi ve insan haklarının desteklenmesi dahil olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeleri ele aldılar.

Venezuela’daki gelişmeler ve yaptırımlar

Başkanlar ayrıca Amerika’yı entegre eden bir elektrik şebekesinin inşası, mülteci sorunu ve uyuşturucuya karşı mücadelede işbirliği dahil olmak üzere tarım reformu konularını ele aldı ve ayrıca Venezuela’daki gelişmeleri ele aldı.

Liderler, Venezuela’daki durumun analizini güçlendirmek ve buna katkıda bulunmak için ortak kararlılıklarından bahsetti.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Petro, önümüzdeki hafta Kolombiya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan “Venezuela” konulu konferansa Avrupa, Latin Amerika ve ABD’den 20’ye yakın dışişleri bakanının katılacağını bildirdi.

Bu konuda yeni bir strateji ortaya koymaya çalıştıklarını belirten Petro, önce Venezuela’da seçime gidilmesi, ardından yaptırımların kademeli olarak kaldırılması seçeneklerini görüşeceklerini bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, bugün düzenlediği basın toplantısında Kolombiya’nın ev sahipliği yapacağı uluslararası bir süreci desteklediklerini belirterek, Venezüella yönetiminin müzakere konusunda somut adımlar atması durumunda yaptırım politikalarını gözden geçirebileceklerini kaydetti. taahhütler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu