Haber

Batı Afrika’da Terör Saldırıları: 4.600 Kişi Hayatını Kaybetti

Batı Afrika ülkelerinde meydana gelen terör saldırıları nedeniyle Ocak-Haziran ortası arasında yaklaşık 4.600 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Komite Lideri Omar Alieu Touray, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı konuşmada Batı Afrika’daki terör faaliyetlerine dikkat çekti.

Touray, Ocak ayından Haziran ortasına kadar olan 6 aylık dönemde Batı Afrika’da 1800 terör saldırısı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bu terör saldırılarında yaklaşık 4 bin 600 kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Touray, ECOWAS üyesi 15 ülkenin bu durumdan olumsuz etkilendiğini vurguladı.

En çok ölümün yaşandığı ülkeleri sırasıyla Burkina Faso, Mali, Nijer ve Nijerya olarak sıralayan Touray, “ECOWAS ülkelerinde yarım milyon kişi mülteci oldu ve 6,2 milyon kişi terör saldırıları nedeniyle ülke içinde göç etti.” söz konusu.

Güvenlik sorunlarının gıda krizini körüklediğine işaret eden Touray, yeterli önlem alınmadığı takdirde bölgede 42 milyon kişinin gıda sorunu yaşayabileceğini kaydetti.

Mali, Burkina Faso ve Gine’de askeri yönetimlerin yönetimi devraldığını hatırlatan Touray, bu durumun güvenlik sorunlarını körüklediğine vurgu yaptı.

ECOWAS üyesi ülkeler, 2022’de isyancılara karşı ve bir darbe durumunda bölgeye müdahale edecek bölgesel bir güç oluşturmak için anlaştılar.

altinekinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu