Teknoloji

Apple geçmeye çok yaklaşan Nvidia, dünyanın en değerli şirketi olabilir mi?

Yapay zeka teknolojileri hızla gelişiyor ancak bu “ucuz” bir teknoloji değil. Yapay zeka uygulamalarının sağlıklı çalışabilmesi için çok gelişmiş ve güçlü işlemcilere ihtiyaç duyuluyor ve bu işlemcilerin büyük kısmını Nvidia üretiyor.

Piyasada şimdi ortaya çıkan beklenti, Nvidia’nın yapay zeka devrimi sayesinde, Microsoft’un ardından dünyanın en değerli ikinci şirketi olabileceğine işaret ediyor. Elbette zaman ne gösterir bilemeyiz ancak yapay zeka devrimi büyüdükçe Nvidia’nın dünyanın en değerli şirketine dönüşmesi de işten bile değil.

Nvidia donanımı, OpenAI’nin ChatGPT yazılımına büyük ölçüde güç veriyor ve ChatGPT veya benzer servisler büyüdükçe Nvidia’nın donanımlarına olan ihtiyaç da artıyor. Nvidia CEO’su çok kısa bir süre önce, yeni yapay zeka teknolojilerine hız kazandıracak süper işlemcilerinden bahsederek heyecan yaratmıştı.

Google Finans’a göre, şu anda dünyanın en değerli ikinci şirketi Apple’ın piyasa değeri 2,95 trilyon dolar iken Nvidia’nın piyasa değeri 2,7 trilyon dolar. Analistler, Nvidia’nın hala AI patlamasından faydalandığını ancak Apple’ın şu anda zayıf iPhone talebi ve Çin’deki ciddi rekabetle mücadele ettiğini vurguluyor. Bu da Nvidia’nın ikincilik sırasına yükselme ihtimalini yükseltiyor.

Faizler düştüğünde yatırımcılar şirket hisselerine yönelebilir

ABD ve dünyada faiz oranları düşmeye başladığında yatırımcıların Apple’a mı yoksa Nvidia’ya mı yatırım yapmayı tercih edeceğini göreceğiz. Bu karara göre Nvidia’nın Apple’ı geçme ihtimali var. Bakalım Nvidia dünyanın en değerli ikinci şirketi olmayı başarabilecek mi ve daha uzun vadede birinciliğe de ulaşabilecek mi? Zaman gösterecek…

camliyaylahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu