Teknoloji

16 bin ışık yılı uzaklıkta! NASA bunu yakaladı: İnsan eline çok benziyor!

NASA’nın “ürkütücü” Görüntüleme X-ışını Polarimetri Gezgini (IXPE), iskelet eline benzeyen göksel bir yapı olan MSH 15-52’yi keşfetti. Görüntü ölmekte olan bir yıldızın son durumunu ortaya koyuyor.

BÜYÜK BİR ELİ HATIRLATTI

Araştırmayı yöneten Stanford Üniversitesi’nden Roger Romani şunları söyledi: “IXPE verileri bize ‘el’deki manyetik alanın ilk haritasını veriyor.

“X-ışınlarını üreten yüklü parçacıklar, tıpkı insan elindeki kemiklerin yaptığı gibi, manyetik alan boyunca hareket ederek nebulanın temel şeklini belirler.”

Wilhelm Röntgen’in 1895 yılında insan elindeki kemikleri ortaya çıkarmak için X ışınlarını kullanmasına paralel olarak, NASA’nın iki X-ışını uzay teleskopu artık uzaydaki büyüleyici el şeklindeki yapının manyetik alan “kemiklerini” çözümledi.

Yaklaşık 1.500 yıl önce Galaksimizdeki büyük bir yıldızın nükleer yakıtı tükendi. Bu dehşet verici olay, nötron yıldızı olarak bilinen devasa bir varlığın oluşumuna yol açtı.

NASA’ya göre güçlü manyetik alanlarla hızla dönen nötron yıldızları olan pulsarlar, ekstrem fizik laboratuvarları olarak hizmet veriyor ve Dünya’daki kopyalarının ötesinde koşullar sunuyor.

BU GÖRÜNTÜNÜN ADI “PULSAR RÜZGAR NEBULA’SI”

Genç pulsarlar güçlü bir rüzgarla birleşerek kutuplarından yayılan element ve antimadde akımları üretebilirler. “pulsar rüzgar bulutsusu”olarak bilinen şeyi oluştururlar.

Bu bulgular, parçacıkların pulsarın avuç içi yakınındaki çalkantılı bölgelerde güç artışı elde ettiğini ve sonunda manyetik alanın NASA tarafından açıklandığı gibi bilek, parmaklar ve başparmak boyunca düzgün bir yol izlediği bölgelere aktığını gösteriyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu