İçerik

YouTube’dan silah videolarına çocuk izleyici yasağı geliyor

YouTube, her gün milyonlarca video içerik yayınlayan bir platform ve elbette yayınlanan içerikleri insan yardımıyla kontrol etmek mümkün değil. Daha önce çocuklara uygunsuz içerikler gösterdiği için ceza alan platform bir süredir çocuk kullanıcılarına gösterilecek içerikler konusunda işi sıkı tutuyor.

YouTube kurallarına göre çocuklara gösterilecek içeriklerde şiddet, cinsellik, küfür gibi detayların yer almaması gerekiyor. Ancak YouTube’da büyük ilgi gören silah kanalları ve silah videoları bu kuralların arkasından dolaşır gibi, çocukların karşısına çıkabiliyordu.

YouTube şimdi silah videolarını da çocuklar için yasaklı içerikler arasına alındı.

Video oyunlarındaki şiddet ne olacak?

Öte yandan, silah videolarının çocuklar için yasaklanmasıyla beraber, içinde silah bulunan video oyunlarına dair video içeriklerinin de çocuklara yasaklanması gündeme gelebilir mi sorusu ortaya çıktı, ki çok geniş bir kesim bunun da yapılması gerektiğini savunuyor.

18 yaşından küçüklere silah videolarının gösterilmesi için getirilecek kısıtlamalar 18 Haziran’dan itibaren geçerli olacak. YouTube silah içeriğine sahip olan kanallardan, bu tarihe kadar videolarında gerekli ayarlamaları yapmalarını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu