Yaşam

Yeni bir araştırmaya göre 20’li yaşlarda doğum yapan kadınlar risk altında!

Yeni bir çalışmada, yirmili yaşlarında doğum yapan kadınların risk altında olan bazı sağlık sorunları var. Haberin detayları için… ?

Kaynak:https://nypost.com/2023/02/27/moms-wh…

Londra İmparatorluk Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve Yale Halk Sağlığı Okulu, kadınların üreme faktörlerinin kalp sağlığını nasıl etkilediğine dair ayrıntılı bir çalışma yaptı.

100 binden fazla kadının verileri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, kadınların üreme faktörleri ve kalp damar hastalıkları arasında temas tespit edildi.

İlk regl dönemini erken yaşta geçirip ilk çocuğunu ve çocuklarını küçük yaşta dünyaya getiren kadınlar; atriyal kasılma, koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, inme ve diğer kalp hastalıkları riskini taşır.

Araştırma, bu kadar yüksek bir riskin adet döngüsü ile ilgili olmasının nedeninin vücut kitle indeksi yüksek olan kadınlar olduğunu söylüyor.

Menopoz başlangıç ​​yaşı ile kardiyovasküler hastalıklar arasında bir ilişki bulunamamıştır.

Bu faktörlerin kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını söyleyemesek de çalışmamız üreme öyküsünün değerli olduğunu göstermektedir.

Araştırma ortak yazarı Dr. Fu Siong Ng, “Kadınların en iyi tedaviyi alabilmesi için bu faktörleri daha iyi anlamamız gerekiyor” dedi.

Doktorlar bu faktörlerin dikkate alınması gerektiğinin altını çizerken, kalp hastalığını sadece erkeklere atfetmenin kadınları riske attığını söylediler.

Kadınların genellikle kardiyovasküler hastalık risk kümesine dahil edilmemesinin yanlış bir yönlendirme olduğu söylendi.

Bu tanıya giden yolu tıkamaktadır.

fikirlerin neler Yorumlara git…

haber-celtikci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu