Haber

Tunus’ta muhalefet lideri ev hapsine alındı

Tunus’ta muhalefetin çatı örgütü Ulusal Kurtuluş Cephesi, güvenlik görevlilerinin Ennahda Hareketi Partisi Şura Konseyi Başkanı Abdülkerim el Haruni’yi ev hapsine aldığını duyurdu.

Konuya ilişkin Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Güvenlik ekibinin, Ennahda Hareketi Partisi Şura Konseyi Başkanı Haruni’ye evinde ev hapsinde tutulduğu yönünde bilgi verdiği yönünde bilgi aldık. bu gece (Cumartesi).” Onun sözleri yer aldı.

Söz konusu mesken gözaltı kararının “keyfi” olarak nitelendirildiği açıklamada, bu adımın, Ennahda Hareketi liderlerinin tutuklanması, tüm karargahlarının kapatılması ve ekiplerinin tehdit edilmesi bağlamında geldiği belirtildi. ve aktivistler.

Açıklamada, Haruni’ye verilen ev hapsinin Tunus’ta demokrasi ve özgürlüğe yönelik olaylardan biri olduğu belirtilirken, söz konusu kararın, partilerin iç işlerine müdahale etme ve kararları etkileme girişimi olarak değerlendirildiği belirtildi. egemenlik.

Son olarak Ennahda Hareketi Partisi Şura Yönetim Kurulu Lideri Haruni ve hareketi ile tam dayanışma içerisinde olduğumuz belirtildi.

Tunus resmi makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.

Tunus’ta siyasetçilere tutuklama

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana aralarında siyasetçilerin, gazetecilerin, aktivistlerin, hakimlerin ve iş adamlarının da bulunduğu gözaltı operasyonları sürüyor. Bu operasyonlar kapsamında çok sayıda muhalif tutuklandı.

Tutuklamalara ilişkin Cumhurbaşkanı Kays Said, yaptığı açıklamada, siyasilerin gözaltına alınmasının “devletin güvenliğine yönelik komplo” ve ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar nedeniyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Muhalefet soruşturmayı siyasi olarak nitelendiriyor ve Said’i demokrasiye aykırı davranmakla suçluyor.

keban-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu