Ekonomi

TÜED Başkanı Ergün’den EYT’deki yaş şartı haberine tepki

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yönetmelikte emeklilik yaşının 50 olacağı haberine tepki göstererek, “EYT zaten çalışanların kıdem tazminatı nedeniyle emekli olamamaları sonucu ortaya çıkan bir sorun. Bu sorunun tek ve kalıcı çözümü, yaş şartının tamamen kaldırılmasından geçiyor.” söz konusu.

Ergün, milyonlarca kişinin EYT kapsamında olduğunu ve bu kişilerin bir an önce emekli olmasını beklediklerini söyledi.

Ergün, emeklileri temsil eden en büyük sivil toplum kuruluşu olarak hükümetin EYT düzenlemesi ile ilgili çalışmalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“EYT yönetmeliğinin kapsamına ilişkin en net açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’den duyduk. Bakanın ‘Yaptığımız yönetmelik herkesi kapsayan bir düzenlemedir, bir düzenleme değildir’ açıklamalarını önemsiyoruz. EYT’nin bu açıklamasına rağmen geçtiğimiz günlerde “Yönetmelikte 50’li yaşların sonuna gelineceği haberlerini şaşkınlıkla takip ediyoruz. Yetkililerin bir an önce bu haberleri yalanlamasını bekliyoruz. Çünkü EYT çalışanlarının yaş şartından dolayı emekli olamamaları sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorunun tek ve kalıcı çözümü yaş kuralının tamamen kaldırılmasıdır.”

“Aylık maaşlar tek kriter üzerinden hesaplanmalı”

Emeklilerin çözülmeyi bekleyen sorunlarına değinen Ergün, bunlardan ilkinin 2000 yılından sonra emekli olanların intibak hakkı olduğunu vurguladı.

TÜED Başkanı Kazım Ergün, 2000 yılı öncesi emekliler için yapılan intibak düzenlemesinin 2000 yılı sonrası emekliler için de yapılmasını talep ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Karma aylık hesabı ile emekli olanlar intibak bekliyorlar. Sosyal güvenliğin temel unsuru, eşit sayıda prim ödemesi ve prim ödeme günleri ile sigortalılar için eşit emeklilik öngörmektedir. Kanun değişiklikleri, her emekli emekli aylığının hesaplanmasına itiraz ediyor. Yapılması gerekenler, “Halkın merakla beklediği EYT düzenlemesinin, emekli olanların maaşlarını artıracak bir intibak düzenlemesi ile taçlandırılmasını bekliyoruz. 2000’den sonra.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu