Ekonomi

Trump Başkanlığa Geri Dönmeli mi? Federal Rezerv Politikası, Enflasyon Tahminleri ve Diğer Finansal Unsurlar Üzerindeki Etkileri

Donald Trump’ın yeniden Başkan olması halinde Nomura analistleri, özellikle ithalat vergileri ve vergi düzenlemelerine odaklanarak ABD’nin ekonomi politikasında önemli değişiklikler olacağını öngörüyor.

Şirket, Trump’ın ikinci döneminde muhtemelen 2017 Vergi Kesintileri ve İstihdam Yasası’nın süresi dolan kısımlarını yenilemeyi ve yeni ithalat vergileri getirmeyi hedefleyeceğini öngörüyor.

Nomura’nın analizine göre önemli bir değişim de Federal Rezerv’in liderliğinde yaşanabilir, ancak Trump’ın merkez bankasının politikalarını doğrudan değiştirme kapasitesi kısıtlı olacaktır. Bununla birlikte analistler, ithalat vergilerindeki bir artışın enflasyonda hafif bir yükselişe yol açmasını bekliyor.

Bununla birlikte, tüketiciler için mal ve hizmet fiyatları üzerindeki etki, vergilerdeki artıştan daha küçük olacaktır. Analistler, “Artan enflasyon ve hükümet harcamalarının, özellikle de Federal Rezerv’in sıkı bir parasal duruş benimsemeye devam etmesi nedeniyle faiz oranlarında artışa neden olması bekleniyor” yorumunda bulundu.

Enflasyonist etkinin, bu politikalarla bağlantılı öngörülemezlik olsa bile, işletme vergilerindeki indirimlerden kaynaklanabilecek ekonomik genişleme ile dengeleneceğini tahmin ediyorlar.

İthalat vergileriyle ilgili olarak yatırım şirketi, Trump’ın göreve dönmesinin muhtemelen iddialı ticaret politikalarının devamı anlamına geleceğini öne sürüyor.

Her ne kadar Trump %10’luk geniş bir ithalat vergisi önermiş olsa da, tarihsel kalıplar bu tür planların hepsinin gerçekleşmeyebileceğine işaret ediyor. Bununla birlikte Nomura, Çin’den gelen mallara uygulanan vergilerin %60’a çıkarılması gibi kampanya önerilerinin, kilit ticaret ülkelerine yönelik çatışmacı bir politikaya geri dönülebileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Ayrıca, TCJA’nın çeşitli bölümlerinin 2025’te sona erecek olması nedeniyle vergi düzenlemelerinin kilit bir alan olacağını vurguluyorlar.

Ancak Nomura şu açıklamayı yapıyor: “Trump’ın planlarının başarısı Kongre’nin yapısına bağlı olacak çünkü Başkan’ın ithalat vergisi koyma yetkisinden farklı olarak vergi düzenlemelerinde yapılacak ayarlamalar Kongre’nin onayını gerektiriyor.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulup çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu