Ekonomi

SPK’dan sosyal medya üzerinden paylaşım yapanlara uyarı

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) yapılan yazılı açıklamada, yapılan denetim ve kontrol faaliyetleri sonucunda, sosyal medya kanallarında oluşturulan üyeliğe dayalı kümeler ve sohbet odaları aracılığıyla payların pazarlandığı belirlendi.

Açıklamada, yatırımcıların yetkili yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyetlerinde yetkisi olmayan kişi veya kişiler tarafından yönlendirilerek mağdur edildiği belirtildi.

Açıklamada, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun “Piyasa Dolandırıcılığı” başlıklı 107’nci maddesinde süreç bazlı piyasa dolandırıcılığı ve bilgiye dayalı piyasa dolandırıcılığı suçlarının düzenlendiği ve anılan düzenlemeler uyarınca “ sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve talebine ilişkin yanlış veya yanlış davranış”. Yanıltıcı izlenim yaratmak amacıyla alım satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler ile “fiyatları, değerleri etkilemek amacıyla yanlış, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber verenler” Sermaye piyasası enstrümanlarının veya yatırımcıların kararlarının, yorum yapan veya rapor hazırlayan veya bunları yayan ve böylece fayda sağlayan bireylerin 3 ila 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasına karar verildiği ve beş bin gün

Kurul tarafından şu açıklama yapıldı:

“Sosyal medya mecralarında kümeler kurarak yatırımcıları yönlendiren kişiler, kümelenmede paylara yarattıkları talep ve yönlendirenlerin tavsiyeleri ile eş zamanlı olarak sahip oldukları hisseleri satarak menfaat elde etme amacına sahiptirler. Kümelerdeki yatırımcıların, kendilerinin veya ilişkili oldukları kişilerin hisselerinin yüksek olması, düşük fiyattan satış yaparak kazanç elde ettiği ve dolayısıyla yatırımcılara zarar ettirdiği görülmüştür.Bu nedenle vermemekte fayda vardır. anılan nitelikte faaliyet gösterenlere prestij kazandırır.Ayrıca söz konusu kümelere dahil olan yatırımcıların, bu kümeleri yönlendiren kişilerin yapacakları hatalara iştirak kapsamında sorumlulukları olacağının hatırlatılmasında yarar vardır.Saygılarımızla duyurulur. halka.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu