Haber

Siyanür sızıntısı nedeniyle 3 ay kapatılan madende işçiler iş bıraktı

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler bölgesinde, atık havuzundan siyanür sızdığı tespitiyle gündeme gelen altın madeninde bu defa işçiler eylem yaptı.
Ocağı işleten Anagold firmasının taşeronu Çiftay Madencilik’e bağlı 900 personel, maaşlarının yatırıldığı bankadan alacakları promosyon fiyatlarının düşük olduğu gerekçesiyle bir mühlet evvel duruma itiraz etti. Bunun üzerine birtakım arkadaşları işten atılınca, emekçiler dün gece yarısı iş bıraktı.

ANKA’nın aktardığına nazaran bugün de aksiyona devam eden personeller ortak yaptıkları yazılı açıklamada, şunları söyledi:

“Aylardan bu yana sabırla banka promosyon hakkımızın ödenmesi için patron yetkililerimizle görüşmeler yaptık. Lakin bugüne kadar net bir gelişme kaydedilmedi. Ne kadar, ne ölçü promosyon alacağız ve ne vakit ödenecek hala belirli değil. Öbür kurum ve işletmelerle kıyaslandığında bize teklif edilen bedellerin çok düşük olduğuna ait itirazlarımız sonucunda birkaç haftadan bu yana en son üç yıllığına toplam 6 bin 250 lira sayıları söylem edildi.

Bu sayının çok yetersiz olduğu ve kabul etmemekte kararlı oluşumuz üzerine bugünden başlayarak birtakım arkadaşlarımız işten atılmaya kalkışıldı. Öncelikle hakkımızı her aradığımızda işten atılma tehdidini kabul etmeyeceğimizi, bu haksız ve orantısız dayatmalar karşısında işyerindeki tüm arkadaşlarımızla birlikte tüm yasal karşı koyma hakkımızı kullanacağımız konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ayrıyeten hak ve nefaset ölçülerinde başta promosyon hakkımız olmak üzere tüm alacaklarımızın peşini bırakmamakta tüm çalışanlar, İliç halkı ve tüm emek dostlarıyla gayret etmekte kararlıyız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu