Haber

Sel felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda köprü yapılıyor

Sel felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda köprü yapılıyor

BARTIN – 11 Ağustos 2021’de Bartın’da meydana gelen sel felaketinde Yenihan mevkiindeki Sap Çayı taştı, dere yatağı çevresindeki meskenlerin giriş katları sular altında kalırken, Bartın-Karabük karayolunun yaklaşık 30 metresi çöktü. Sap Çayı’nın debisinin artırılması ve taşkınların önlenmesi amacıyla bölgede 35 metre uzunluğunda bir köprünün yapımına başlandı.

11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde etkili olan şiddetli yağışlar sele neden oldu. Bartın’ın Abdipaşa ilçesine bağlı Yenihan Mahallesi’nde 15 kilometre uzunluğundaki özsu deresinin taşması sonucu Bartın-Karabük karayolunun 30 metrelik bölümü çöktü. Dere yatağına yakın evlerin zemin katlarını su bastı.

Selin ardından Bartın-Karabük yolunun altından geçen menfezler yenilenerek yol yeniden trafiğe açıldı. Yapılan incelemelerde, Sap Çayı suyunu Gökırmak’a taşıyan ve Bartın-Karabük karayolunun altından geçen menfezlerin afet anında kapanarak yeniden su baskınlarına neden olabileceği düşünülerek bölgeye köprü yapılmasına karar verildi.

35 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe sahip olacak köprünün yapım çalışmaları başladı. Köprü çalışmaları nedeniyle Bartın-Karabük karayolunda ulaşım denetimli olarak servis yolundan sağlanmaktadır.

Özsu çayının taşması sonucu evleri sular altında kalan ve komşularının yardımıyla hayata tutunan bölge sakinlerinden 39 yaşındaki Hasret Ergün, “Şap çayı dediğimiz bölgede sular akıyor” dedi. selde, deredeki menfez yatakları su almadığı için dereden taşarak evimizin üzerinden geçerek bizleri mağdur etti.” şimdi burada çalışmalar yapılıyor. Onu takip ediyoruz. Çalışmalar çok hızlı ilerliyor. İnşallah buraya yapılan köprünün boyutları bir daha yaşanmaz, bir daha böyle bir felaket yaşanmaz. Düşünecek olursak 30 metreye 10 metrelik bir köprü olduğu söylendi. Bunların yeterli olacağına inanıyoruz. Bu formda bir daha bize mağduriyet yaşatmayacaklar. Önümüzdeki dönemlerde mahalle sakinleri ve diğer alt taraftaki evler ve meskenler için çok rahat geçeceğini düşünüyoruz. Yaklaşık 2 ayda biteceğini öğrendik. İnşallah bizler ve diğer haneler için çok olumlu bir çalışma olur. 11 Ağustos’ta yaşadığımız felaketi bir daha yaşamak istemiyoruz. Allah bir daha kimseye bu felaketi yaşatmasın inşallah.” şeklinde konuştu.

Tek açıklıklı ve prefabrike kiriş olarak inşa edilecek olan köprünün yaklaşık 2 ayda tamamlanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu