Sağlık

Salgına karşı maske önerisi: Poliklinikler yetersiz

Pelin Akdemir

BURSA – Türkiye’nin birçok şehrinde olduğu gibi Bursa’da da üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle acil servislerde ve polikliniklerde hasta yoğunluğu yaşanıyor. Doktorlar, salgının grip, adenovirüs, koronavirüs ve grip gibi faktörlerden kaynaklandığını söyleyerek, kalabalık ve kapalı ortamlarda maske takılmasını öneriyor.

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş, Bursa’daki salgın durumunun ülkenin diğer şehirlerinden farklı olmadığını söyledi. Kumaş, üst solunum yolu enfeksiyonlarının tek bir faktörden kaynaklanmadığını belirterek, “Az sayıda testten gözlemsel olarak gördüğümüz şey, hastalığın tek bir faktörden değil, birden fazla faktörden kaynaklandığıdır. Grip veya koronavirüs tek faktör değil. Grip ve adenovirüs de var” dedi.

Salgın durumundaki üst solunum yolu enfeksiyonlarının analizine ilişkin bir bilginin bulunmadığını belirten Kumaş, Sağlık Bakanlığı’nın test yapmadığını ve kamuoyuna yeterli bilgi vermediğini söyledi. “Testlerin yapılması ve bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması konusunda bir zaaf var. Yeterli test olmadığı için hastalıklara neden olan faktörlerin neler olduğunu bilmiyoruz. “Testler yapılıp analizleri yapıldıktan sonra kamuoyuyla paylaşılmalıdır” diye eleştirdi.

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş

‘BURSA’DA POLİLİNİKLER YETERSİZ’

Kış mevsiminde zaten salgın hastalıkların görüldüğünü ancak hastalıkların çokluğu nedeniyle hastaneler ve aile sağlığı merkezleri gibi sağlık kuruluşlarındaki yoğunlaşmanın arttığını belirten Kumaş, “Biz sağlık çalışanları üzerine düşen her türlü yükü taşımakla yükümlüyüz” dedi. bizim üzerimizde. Yoğun bakım üniteleri doluysa ve yoğun bakımda kalması gereken bir hastaya yer yoksa hastanelerin ihtiyacı karşılamadığını söyleyebiliriz. Polikliniklerde insanlar kapıda kuyruk oluşturuyor. Bu da Bursa’daki polikliniklerin yetersiz olduğu anlamına geliyor” dedi.

Kumaş, hastalığa karşı bireysel olarak alınacak önlemler için ise, “Kalabalık veya kapalı ortamlarda mesafeye dikkat edilmelidir. Hastanelerde özellikle dikkat edilmelidir. Maske kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Kanser hastaları, kalp hastaları, bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlılar gibi riskli grupların özellikle dikkatli olması gerekiyor. “Sağlık Bakanlığı bu risk gruplarının aşılanmasının takibini yapmalı” dedi.

‘VAKALARIN HEMEN TÜMÜ OKULLARDAN GELİYOR’

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Necmi Tunç, koronavirüsün hastalarda grip ve soğuk algınlığı şeklinde görüldüğünü söyledi. Tunç, “Koronavirüs tedavisi 65 yaş üstü, onkoloji hastaları, kalp hastaları gibi riskli gruplara uygulanıyor ancak normal insanlarda grip ve nezle gibi seyrediyor. “Eris ve pirola adı verilen alt varyantları da var ama kanın pıhtılaşmasına neden olmadıkları için riskli değiller” dedi.

Soğuk hava ve kalabalık yerlerin artmasının salgının yayılmasına neden olduğunu belirten Tunç, “Bize gelen vakaların neredeyse tamamı okullardan geliyor. Çocuklardan yayılır. “Okullar virüsün önemli bir kaynağı olmuştur” dedi. Tunç, toplu taşıma, alışveriş merkezleri ve kalabalık ortamlarda maske kullanımının zorunlu olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu