Haber

Rusya’dan NATO’ya ‘Baltık Denizi’ uyarısı

Letonya Devlet Başkanı Edgars RinkevicsKendisi, Finlandiya ile Estonya’yı birbirine bağlayan Balticconnector boru hattına verilen zararın arkasında Rusya’nın olduğunu gösteren kanıtların ortaya çıkması halinde NATO’nun Baltık Denizi’ndeki Rus nakliyesini durdurmayı düşünmesi gerektiğini söyledi.

Rinkevics’in sözlerini değerlendirmek GruşkoRus gemilerine yönelik olası bir yasağın, uluslararası hukukun en ciddi ihlali anlamına geleceğini belirtti.

Gruşko, ” Bu, NATO ülkelerinin ve özellikle ABD’nin her köşede tekrarlamaktan hoşlanmadığı, uluslararası denizcilik ve deniz trafiği hukukunun en ciddi ihlali olacaktır. Gerek Brüksel gerekse NATO ülkeleriDiğer başkentler böyle bir adımın sonuçlarının ciddiyetini anlamalı” söz konusu.

Grushko, NATO’nun uzun süredir Baltık Denizi’ni İttifak’ın iç denizi haline getirmenin hayalini kurduğunu da kaydederek, şunları kaydetti: ” Böyle bir şey olmayacak, asla olmayacak” mesajını verdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, olayın Finlandiya-Estonya arasındaki Baltık bağlantısı doğal gaz borusu sınırında meydana gelen hasarla hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti.

Rinkevics’in sözlerine tepki gösteren Kremlin Sözcüsü, Rusya’nın kimden gelirse gelsin hiçbir tehdidi kabul etmeyeceğinin altını çizdi.

Estonya ve Finlandiya arasında baltık konektörü, Finlandiyalı ve Estonyalı operatörlerin 8 Ekim’de olağandışı bir basınç düşüşü fark etmesi ve gaz akışını durdurması nedeniyle sistem şu anda çalışmıyor. Finlandiya sınır muhafızları, Finlandiya ulusal sularında gaz sızıntısının yerini buldu. Merkezi Kriminal Polisi boru hattına kasıtlı zarar verildiğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu