Haber

Riskli yapılar acilen dönüştürülmelidir!

ANKARA (İGFA) – Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda yanlışsız beton uygulamalarının sağlanması için 34 yılı aşkın müddettir uğraş veren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 23 Kasım 2022 tarihinde 04.08’de merkez üssü Sarıdere-Gölyaka-Düzce olan 5,9 büyüklüğündeki zelzele sonrası ikazlarda bulundu.

Geçmişte yaşadığımız zelzelelerde olduğu üzere, gelecekte olacak sarsıntılara karşı önlem alınmazsa büyük can ve mal kaybına uğrayacağımıza dikkat çeken Türkiye Hazır Beton Birliği İdare Şurası Lideri Yavuz Işık, ülkede zelzelenin can ve mal kaybı bakımından birinci sırada yer alan bir afet tipi olduğunun altını çizdi.

Depremlerin yerini, vaktini ve şiddetini kesin olarak bilinmediği için yeni acılar yaşanmadan riskli yapıların ivedilikle yenilenerek dönüştürülmesi gerektiğine vurgu ayapan Lider Işık, “Hükümetimiz 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla, 2,8 milyon konutun dönüşümünü tamamladı. Sağlıksız olduğu tespit edilen 1,1 milyon konutun da dönüşümünün 4 yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor. 2035 yılına kadar ise deprem riski olan tüm bölgelerde kentsel dönüşüme girmemiş, yenilenmemiş yapı stokunun kalmaması hedefleniyor” dedi.

Depremlerin ekonomik tesirlerine de dikkat çeken Işık, “Özellikle İstanbul üzere ticaretin, endüstrinin ve değerli üst ve altyapıların olduğu büyükşehirlerde olabilecek büyük bir sarsıntının ülke iktisadına tesirleri de değerlendirilmelidir. Bu nedenle, kentsel dönüşümün suratını azaltan problemlerin çözülmesi ehemmiyet arz etmektedir. Bu meselelerin çözülmesi ile vatandaşların inançlı ve konforlu hayat alanlarına kavuşması sağlanabilecektir. Bu nedenle T.C. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından her yıl en az 300 bin konutun dönüştürülebilmesi için süreçte yer alacak bütün paydaşlar etkin rol almalıdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu