Haber

Kronik hastalığı olan akademisyene yargıdan kötü haber

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde vazifeli bir profesör, kronik teneffüs yolu hastalığı bulunduğu için 2021 ve 2022 yılı güz devrinde Covid-19 riskine karşı uzaktan ders verme talebinde bulundu. Üniversite idaresi ise bu talebin hakkaniyete uygun olmadığını ileri sürdü. Bunun üzerine akademisyen, mahkemeye başvurdu. Mahkeme verdiği kararla akademisyenin talebini reddetti.

MAHKEME BİRTAKIM DERSLERE İŞARET ETTİ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde ders veren profesör, hastalığına ait evrakları üniversite idaresine ileterek uzaktan eğitim yoluyla ders vermesine müsaade verilmesini talep ettiğini fakat bu talebin kabul edilmediğini mahkemeye bildirdi. Bolu Yönetim Mahkemesi ise açılan davada Yükseköğretim Kanunu’nu işaret ederek ön lisans, lisans ve yüksek lisans seviyesinde diploma programları ile senatolar tarafından uygun görülmesi halinde, birinci ve ikinci öğretim programlarındaki kimi derslerin uzaktan öğretim yoluyla verilebileceği tarafında değerlendirmelerde bulundu.

Mahkeme daha sonra ‘Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler’ genelgesine atıfta bulunarak, “Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen tedbir ve kurallara titizlikle uyulacağı, kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulamada aksaklıklara sebebiyet verilmeyeceği belirtilmiştir” dedi.

YÖK ‘KARAR ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDE’ DEDİ

Mahkeme, Yükseköğretim Heyeti’nden (YÖK) da mevzuya dair görüş istedi. YÖK, mahkemeye gönderdiği beyanında, 2021-2022 eğitim öğretim yılına ait üniversitelerde öğretim elemanlarının derslerini uzaktan eğitim formülüyle verebileceğine yönelik rastgele bir kararın bulunmadığını belirtti. Ayrıyeten YÖK, “programın yapısına ve özelliğine göre bir programdaki tüm derslerin yüz yüze yapılmasına karar verilebilirken bazen de derslerin özelliğine göre bir kısmının uzaktan öğretim yoluyla yapılmasına karar verilebileceği, buna karar verecek merciinin ise tamamen üniversite yönetimin inisiyatifinde” olduğunu açıkladı.

İdare Mahkemesi bu bilgiler ışığında akademisyenin uzaktan eğitim veremeyeceğine ait karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu