Ekonomi

Kayseri’de fırıncıya iş arkadaşından ucuza ekmek satana dava

Fırıncıya, ekmeğini meslektaşlarından ucuza satana dava

KAYSERİ – Kayseri’de 7 fırıncı, ucuz ekmek sattığı için meslektaşlarına dava açtı. Dava sürecinin devam ettiğini söyleyen Fırıncı Şükrü Çilkolukısa, sonuçlarına katlanacaklarını, bakkal ve bayilerin karlarını düşürerek belli bölgelerde ucuz ekmek satmaya devam edeceklerini söyledi.

Kayseri’de 50 yıldır fırıncılık yapan Şükrü Çilkolukısa. Ucuz ekmek sattığı için meslektaşlarının açtığı dava karşısında çabalarını sürdürür. Çilkolukısa, ekmek fiyatından bakkal ve bayilerin kazancının düştüğünü kaydederek, “7 fırıncı bana ekmeği ucuza sattıklarından şikayetçi oldu. Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’na göre ‘fiyatlar ucuz’ diye bir ibare var. maksimum seviyede gösteriliyor”. Buna göre bakkalın, bayinin kârı yüzde 20 “Üreticinin kârı, ulaşım, fırın kirası yüzde 20 var. Bunları düşünerek bakkalın, satıcının kazancını vermiyor, kendi yerimizde ucuz ekmek satıyoruz. Bu yüzden hakkımda dava açtılar. Mahkeme devam ediyor” dedi.

“Satmaya devam edeceğiz”

Belirli yerlerde ucuza ekmek satışına devam edeceklerini kaydeden Şükrü Çilkolukısa, “Bunun yasal olmadığını biz de biliyoruz ama fırıncı arkadaşlar talep ettiler. Bu konuda Rekabet Kurulu’na başvurdum zaten. Bakacağız. Oradan çıkan sonuçlara birlikte sonuçlarına katlanacağız. Savaş veriyor. Bundan sonra bakkalın, bayinin kârını düşürerek belli yerlerde ucuz ekmek satmayı düşünüyoruz” dedi.

Kayseri’de son günlerde yaşanan artışla birlikte 200 gram ekmek 5 TL oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu