Haber

İstanbul’un su ihtiyacını sağlayan Kazandere ve Papuçdere Barajları kurudu.

İstanbul’un su ihtiyacını sağlayan Kazandere ve Papuçdere Barajları kurudu.

İstanbul’u destekleyen barajlar alarm veriyor: 36,71’e geriledi

KIRKLARELİ İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan 10 baraj, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle son 9 yılın en düşük seviyelerine gerilerken, şimdi de Kırklareli’nde Kazandere ve Papuçdere barajlarında hayvanlar otluyor.

Ülkede etkili olan hava sıcaklıkları nedeniyle mega şehir İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajlar son 9 yılın en düşük seviyesine geriledi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin internet sitesinde yer alan verilere göre 10 barajın doluluk oranı 36,71 olarak ölçüldü. Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunan ve İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Kazandere ve Papuçdere Barajları kurudu. Kuruyan barajların üzeri otlarla kaplanıp yeşerirken, suyun çekildiği alanlarda hayvanlar otluyor. Yağışların az olması ve iklim değişikliği nedeniyle İstanbul’u Kırklareli’den destekleyen Kazandere ve Papuçdere barajlarının kuruduğunu söyleyen Aksicim Köyü Muhtarı Suat Aydın, “Yağışların az olması ve iklim değişikliği nedeniyle barajlar kurudu. İstanbul bir Büyük metropol, suya çok ihtiyaçları var. Otlayan hayvanları ilk kez böyle görüyorum” dedi.

İstanbul’da yaşayan vatandaşları uyaran Aydın, “Suyu boş yere kullanmasınlar, suyun her damlası bizim için hayattır” dedi. Barajdaki balıkların zamanında bollaştığını belirten Aydın, suyun çekilmesiyle birlikte gerçek anlamda bentlere gittiklerini söyledi. Aydın, “Kışın çok yağmur yağdığı için barajlar açılıyor ve denize dökülüyor. Ancak bu barajın uzunluğu 17 kilometre ve buraya uygun bir baraj yapılırsa suyun yüzde 60’ı alınabilir. Kışın denize dökülür, denize dökülmek yerine ihtiyaca göre doldurulup takviye edilebilir” dedi.

İstanbul’da barajların doluluk oranı Istrancalar’da yüzde 34,84, Terkos’ta yüzde 23,81, Sazlıdere’de yüzde 20,58, Alibey’de yüzde 18,4, Büyükçekmece’de yüzde 17,42, Ömerli’de yüzde 69,75, Darlık’ta yüzde 52,67. Elmalı’da yüzde 27,83, Kazandere’de yüzde 7,69 ve Papuçdere’de yüzde 4,72 olarak ölçüldü.

dortyol-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu