Haber

İsrail’den Gazzeli sivillere alçak tehdit! Uluslararası Af Örgütü uyarıyor

İsrail’in hava bombardımanı nedeniyle binlerce Filistinli sivil hayatını kaybetti. Yıllardır ablukaya alınan Gazze Şeridi’ne gözünü diken Siyonistler, masum sivillere yönelik alçak tehditlerini sürdürüyor. İngiltere merkezli örgütten yapılan açıklamada, İsrail ordusunun 21 Ekim’de havadan Gazze’ye attığı broşürlerde Gazze’nin kuzeyindeki bölgelerin boşaltılmasına ilişkin ifadelerin yer aldığı bildirildi.

İSRAİL, ÜLKLERİNİ TERK ETMEYEN FİLİSTİNLİ SİVİLLERİ TERÖR ORTAKLIĞI OLMAKLA SUÇLADI

Açıklamada, ” Bu bildirilerle bölgede yaşayanların derhal bölgeyi terk etmeleri uyarısı yapıldı, hayatlarının tehlikede olduğu kaydedildi ve Gazze Vadisi’nin güneyine gitmemeyi tercih edenlerin teröre suç ortağı olmakla suçlanabileceği belirtildi. terör örgütü.” sözleri kayıtlara geçti.

“TEHDİTLERİ DURDURUN”

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye giren insani yardımları güney bölgelerde dağıtma uygulamasının aynı zamanda kuzeyde yaşayanlar üzerinde bir baskı aracı olarak kullanıldığı belirtildi. Uluslararası Af Örgütü, İsrail’e zorla yerinden edilme emirlerini iptal etmesi ve Gazze halkı arasında korku ve panik yaratmayı amaçlayan tehditlere son vermesi çağrısını yineliyor.” sözü kullanıldı.

Açıklamada, insani yardım dağıtımına ilişkin şartların kaldırılması talebi de tekrarlanarak, herkese yetecek acil yardımın Gazze’ye girmesinin önünün açılması yönünde çağrıda bulunuldu.

“SİVİLLERİ HEDEFLEMEK SAVAŞ SUÇUDUR”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Uluslararası Af Örgütü danışmanlarından Donatella Rovera da, bir şehrin veya bölgenin tamamının askeri amaç ilan edilmesinin uluslararası insancıl hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Rovera,” Ayrımcılık ilkesini ihlal ederek sivilleri veya sivil yapıları hedef almak ve sivilleri öldüren ve yaralayan ayrım gözetmeyen saldırılar düzenlemek savaş suçudur.” ifadesini kullandı.

Havadan atılan broşürlerin etkili bir uyarı olarak nitelendirilemeyeceğini kaydeden Rovera, bu broşürlerin İsrail’in Gazze’de sivilleri zorla yerinden ettiğinin kanıtı olduğuna dikkat çekti.

Rovera, İsrail bombardımanı altındaki Gazze’de gidecek yerleri olmadığı için evlerinde kalanları yapmadıkları eylemlerden sorumlu tutarak toplu olarak cezalandırmanın savaş hatası olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

habercizre.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu