Haber

Hiranur Vakfı binası mühürlendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ekipleri; Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binasını “yasadışı” olduğu gerekçesiyle mühürledi.

Beş blok için ruhsat alan yapı ruhsatında bahçe olarak gösterilen bloklar arasındaki alana kaçak site yapıldığı belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, 25 Şubat 2022 tarihinde; Sancaktepe Belediyesi’ne “kaçak yapıyı incelemek ve gerekli işlemi yapmak” için yazı yazdığı belirtildi. Sancaktepe Belediyesi’nin 3 aydır cevap vermemesi üzerine İBB İmar Müdürlüğü’nün 6 Haziran 2022’de yazdığı yeni yazıyla ilçe belediyesine “sorumluluklarını hatırlattığı” belirtildi. 7 Eylül 2022 tarihinde yazıldı.

Kaçak yapılaşma ile ilgili rastgele bir işlem yapılmaması üzerine İBB İmar Müdürlüğü grupları; Taşınmazın Sancaktepe Mahallesi Abdurrahmangazi Mahallesi 8905 ada 3 parselde yer alan Hiranur Vakfı’na ait yapıya geçtiği açıklandı. Gruplar; iskan edilmediği halde şu anda kullanılmakta olan “ruhsatsız kaçak yapı”yı “İnşaat Tatil Tutanağı” ile mühürledi.

Süreç içerisinde; Mühür kararının İBB heyetine gönderileceği ve ruhsat sahibine para cezası kesileceği belirtildi. Kaçak binanın yıkımı için sorumlulara bir ay süre verileceği, bu süre içinde rastgele bir işlem yapılmaması halinde binanın İBB ekiplerince yıkılacağı öğrenildi.

Tüm süreci anlatan İBB İmar Müdürü Ramazan Gülten, “Şubat ayında tespit ettiğimiz kaçak yapıyla ilgili mühürleme işlemini yaptık. Hiranur Vakfı’na ait parselde ruhsatına ve projesine aykırı yapılaşma tespit ettik. Göndereceğiz.” Kaçak yapılaşmaya para cezası verilecek. Bir ay içinde gerekli düzeltmeyi yapmazlarsa yıkım işlemi için meclis kararı alacağız” dedi.

ANKA/TY,İngiltere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu