Haber

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Suriyelilerin dönüşüne yönelik projelere destek çağrısında bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, uluslararası kuruluşları Suriyelilerin dönüşüne yönelik projelere destek vermeye davet etti.

Şahin, dünya çapında 300’den fazla şehri, 1000’den fazla siyasetçi, uzman ve sivil toplum temsilcisini Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya getiren Brüksel Şehir Zirvesi’nde sunum yaptı.

Gaziantep’in 6 Şubat depremlerinden sonra hem Suriyeli göçmen sorunu hem de beyin sarsıntısı sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirten Şahin, kentin göç yönetimi stratejisini anlattı.

Şahin, önce göçmen profili hakkında bilgi edinmek için bir araştırma merkezi kurduklarını belirterek; Yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi bilgileri bildirdiklerini belirtti.

Eğitime öncelik verdiklerini vurgulayan Şahin, 100 bin çocuğun eğitim çağında olduğunu, aksi halde bir nesli kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Şahin, 18 yaşına kadar Suriyeli çocukları hem okullara hem de sağlık sigortası sistemine dahil ettiklerini ve bunu yönetecek bir altyapı oluşturduklarını ifade etti.

Spor, müzik ve yabancı dil desteğini içeren sosyal sistemin içerisine başta kadınları olmak üzere Suriyelileri de dahil ettiklerini belirten Şahin, “birlikte yaşama modeli” oluşturduklarını ve isteyen herkesi sitelerinde görmeye davet ettiklerini söyledi. Gaziantep’e.

Şahin, göç yönetiminin temel unsurunun göçün önlenmesi olduğunun altını çizdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin şunları söyledi:

“Bundan sonraki süreç için en az maliyetli olan şey göçün önlenmesi, insanların doğduğu topraklarda yaşaması, doğduğu topraklarda yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Aksi takdirde bunun artık yönetilebilir olmadığını görüyoruz. Tüm uluslararası kuruluşlar, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği Kuruluşları herkesin doğduğu topraklarda yaşam kalitesini destekleyecek projeler geliştirmesi gerekiyor. Sadık ve onurlu dönüşler için sınırın diğer tarafında, temel ihtiyaçları orada karşılayın ve çekici hale getirin.”

Şahin, “Sürdürülebilir kalkınmaya, kimseyi geride bırakmadan, direnç ve kapsayıcılık içinde öncülük etmek için yeni bir eyleme ve söyleme, yeni bir dünyaya ihtiyacımız var” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Şahin’den Brüksel Belediyesi’ne Ziyaret

Brüksel’deki temasları kapsamında Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close ile makamında bir araya gelen Şahin, deprem sonrası dayanışmasından dolayı kendisine teşekkür etti.

Close, Şahin’i ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu, depremlerin ardından Brüksel’de Türk toplumunun gösterdiği dayanışmadan çok etkilendiğini ve yardım düzenlemek için harekete geçtiğini de söyledi.

Brüksel Belediye Başkanı Close, “Artık sizin gelecek için neye ihtiyacınız olduğunu bilmek istiyoruz. Yardıma hazırız” dedi. söz konusu.

haberpehlivankoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu