Ekonomi

Fransa’da iş dünyası siyasi değişimler nedeniyle tedirgin

Fransız iş dünyası, zorlu bir parlamento seçimi sonucu beklentisinin ardından ülkenin siyasi gidişatına ilişkin endişelerini dile getiriyor. Cuma ve Cumartesi günleri Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu ile karşılaştırılan bir etkinlik için Aix-en-Provence’da bir araya gelen yöneticiler, siyasi istikrarsızlık, potansiyel sokak protestoları ve şirket iflaslarında artış beklentisinden rahatsız.

Bu şirket liderleri, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2017’de seçilmesinden bu yana iş dünyası yanlısı girişimlerinin başlıca yararlanıcıları oldular. Ancak Macron’un partisinin parlamento seçimlerinde önemli bir yenilgiye uğraması beklendiğinden, iş dünyası dostu politikaların devamı belirsiz görünüyor. Aşırı sağ ve aşırı sol partiler, Macron’un emeklilik yaşının yükseltilmesi ve finansal varlıklar üzerindeki servet vergisinin kaldırılması gibi bazı politikalarını tersine çevirmek istiyor.

Havacılık ve uzay şirketi Safran’ın (EPA:SAF) Yönetim Kurulu Başkanı Ross McInnes, seçim sonrası manzaraya ilişkin endişelerini dile getirerek şunları söyledi: “Neler olacağı konusunda çok endişeliyiz. Pazar günkü oylamadan çıkacak siyasi konfigürasyon ne olursa olsun, muhtemelen on yıl önce başlayan bir reform döngüsünün sonuna gelmiş durumdayız.”

Beklenen siyasi değişim Fransa’nın borçlanma maliyetlerini şimdiden etkiledi ve tahvil yatırımcıları Macron’un geçen ay yaptığı ani seçim çağrısının ardından Alman borçları üzerinde son 12 yılın en yüksek risk primini talep etti.

İş dünyası liderleri, partisinin çoğunluğu elde etmesi halinde Fransa’nın en genç başbakanı olabilecek 28 yaşındaki Ulusal Ralli (RN) lideri Jordan Bardella gibi potansiyel yeni siyasi figürlerin deneyimsizliğinden de endişe duyuyor. Sol görüşlü Halk Cephesi ittifakı, Macron’un emeklilik reformlarını yürürlükten kaldırmanın yanı sıra, servet vergisinin geri getirilmesi ve asgari ücretin %14 oranında arttırılmasını içeren bir vergi ve harcama programı öneriyor.

Siyasi belirsizlik, bir özel sermaye şirketi olan Ardian France’ın CEO’su Mathias Burghardt gibi kurumsal yatırımcılar arasında tereddütlere neden oluyor: “Fransa da dahil olmak üzere geçtiğimiz haftalarda yatırım kararları almaya devam ettik. Ancak açıkçası gerçekten büyük bir yatırım kararı almamız gerekseydi muhtemelen daha iyi bir görünürlük elde etmek için beklerdik.”

Allianz’ın ticari kredi sigortası bölümünün (ETR: ALVG) ekonomik araştırma müdürü, siyasi kargaşanın, özellikle şirketler COVID döneminden kalma düşük maliyetli kredileri daha yüksek oranlarla yeniden finanse etmeye hazırlanırken, Fransa’da kurumsal temerrütlerde artışa yol açabileceği konusunda uyardı.

Güvensizlik oylarına karşı savunmasız olacak bir azınlık hükümeti potansiyeli, yeni yasalar çıkarma kabiliyetini engelleyebilir. Bu siyasi dalgalanma, RN’nin göçmen karşıtı politikalarıyla birleştiğinde, Fransa’nın gelecekteki işgücüne ilişkin endişeleri de artırıyor. McInnes, göçün ülke için tarihsel önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Demografi bize yetenekleri çekmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu ülke 300 yıldır göçle ayakta duruyor.”

Fransa seçim sonuçlarıyla ve sonuçların yansımalarıyla yüzleşirken, iş dünyası da ülkenin ekonomik ve siyasi istikrarı üzerindeki etkilere hazırlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

korkuteliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu