Haber

Etiyopya’da Hava Saldırısı: Düzinelerce Protestocu Öldürüldü

Etiyopya ordusunun Amhara bölgesine düzenlediği hava saldırısı sonucunda onlarca protestocunun öldürüldüğü iddia edildi.

Özel medya kuruluşu “Ethiopian Media Service”, Amhara bölgesine düzenlenen hava saldırısında en az 70 kişinin hayatını kaybettiğini iddia ederken, BBC Amharic bu sayının çok daha düşük olduğunu savundu.

Etiyopya’da yayın yapan BBC Amharic’e açıklama yapan hastane kaynakları, hava saldırısında ölü sayısının 26 olduğunu bildirdi.

Saldırının, federal güçlerin bölgeye girişini protesto etmek amacıyla Finote Selam kasabasında toplanan göstericilere yönelik düzenlendiği kaydedildi.

Addis Ababa hükümeti konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Etiyopya’daki çatışmalar

Etiyopya’da federal hükümet, Kasım 2022’de Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile barış anlaşması imzaladı. Bölgedeki tüm örgütler silahsızlanma konusunda anlaşırken, “Fano” adlı milis grubu orduyla çatışmaya devam etti.

Federal hükümet, Amhara bölgesinde ordu ile yerel milisler arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle 4 Ağustos’ta güvensizlik hali ilan etti ve 7 Ağustos’ta Amhara’nın bazı bölgelerinde kontrolü kaybettiğini duyurdu.

?????? Etiyopya Acil Durumlar Genel Müdürlüğü’nden 10 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Amhara’nın Bahir Dar ve Gonder başta olmak üzere birçok bölgesinde güvenliğin sağlandığı ve silahlı grupların geri çekildiği belirtildi.

eceabat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu