Ekonomi

Esnaf ve sanatkarlara 15 milyar müjdesi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaf ve sanatkarlar için hazırlanan 100 milyarlık kredi paketinde 15 milyarlık birinci kısmın önümüzdeki pazartesi günü kooperatiflere gönderileceğini açıkladı.

Kısa ismi TESKOMB olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından Antalya Manavgat’ta eğitim ve istişare toplantısı düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AK Parti iktidarı periyodunda esnaf ve sanatkarlara gerekli takviyenin sağlandığını, daha fazla finansmanın daha ucuz maliyetle esnaf ve sanatkarla buluşturulduğunu belirterek, “Güçlü iktisadın teminatı esnafların güçlü olmasından geçmektedir. Geçtiğimiz

yıl yaşanan korona sürecinde hükümet olarak imkanlar ölçüsünde esnaflara kira, gelir kaybı, hibe üzere birçok dayanak verilmiştir. Önümüzdeki 4 ay içerisinde esnaf ve sanatkarlarımıza 100 milyarlık kredi kullandırılacaktır. Halk Bankası kanalıyla 100 milyar lira fiyatındaki Hazine Faiz Dayanaklı Kredi Paketi’nde faiz oranları yüzde 9,5’tan 7,5’a indirilmiştir. Bu bahiste Halk Bankası tüm hazırlıklarını tamamladı. 100 milyar liralık kredi paketinden 15 milyar lira pazartesi gününden itibaren esnaf kefalet kredi kooperatiflerimize gönderilmiş olacak. Kooperatiflerimiz de esnafa dağıtmaya başlayacak. Geri kalanını da en fazla 4 ay içerisinde vilayetlerimize, ilçelerimize, kooperatiflerimize göndermiş olacağız” dedi.

“Çok büyük bir aileyiz, kitleyiz”

Esnafın bulunduğu bölgede, ilde, ilçede, mahallede itibar edilen insanlar olduğuna dikkat çeken Bakan Muş, “Esnaflar sosyolojik manada ülkemizin en kıymetli sigortalarından birisidir. Bu açıdan bu yapımızı güçlendirerek sürdüreceğiz. Yapacağımız düzenlemelerle, atacağımız adımlarla esnaf tarafında olacağımızı kesinlikle bilmenizi isterim. Esnafın aleyhinde hiçbir düzenlemeye müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Zira çok büyük bir aileyiz, kitleyiz” diye konuştu.

“Bu parayı esnafa verin”

Esnaf ve sanatkarlara vermiş oldukları destek dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’a teşekkür eden TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, “Sevgili kooperatif liderlerimiz, bu gelen parayı kaymakama, avukata, doktora değil esnaf ve sanatkarlara verin. Parayı muhtaçlığı olan esnaf ve sanatkarlara verin. Bu para esnaf ve sanatkarın hakkıdır, tacirlerin değil. TOBB üyelerinin değil, onlara da vermeyin. Zira TOBB üyeleri yararlandıkları imkanlardan bizi hiç faydalandırmadı” dedi.

Düzenlenen eğitim ve istişare toplantısına Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Tuba Vural Çokal, TESKOMB Lideri Abdulkadir Akgül, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Lideri Bendevi Palandöken, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Türkiye’nin değişik vilayet ve ilçelerinden binden fazla kooperatif lideri katıldı. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu