Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ziyareti kapsamında ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yaptığı ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında, ‘Adanın kadim ve asli unsuru, özellikle Kıbrıs Türklerinin haklı talepleri açık ve nettir. “Kıbrıslı Türkler hiçbir zaman azınlık olmadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden seçilmesinin ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yaptı. Erdoğan, meydana gelmesinin ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman azınlık olmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz’deki mevcut durumu değerlendirdik. Kıbrıs sorununda Türk tarafı her zaman proaktif ve sonuç odaklı bir tavır benimsemiştir. Başta Kıbrıs Türkleri olmak üzere adanın kadim ve asli unsurunun haklı talepleri açık ve nettir. Kıbrıslı Türkler hiçbir zaman azınlık olmadı. Bu gerçekleri görmezden gelenler, Ada’nın tek hakimi olma hayalleriyle avunmaya devam ederler. Bu bölümlerin saplantılarını bir kenara bırakıp Ada’nın gerçekleriyle yüzleşmelerini özellikle tavsiye ediyorum. Kıbrıs Türklerinin tüm çabalarına rağmen, Rum tarafının uzlaşmaz ve maksimalist yaklaşımları nedeniyle yarım asırdan fazla bir süre boşa gitti. Hiç kimse bir 50 yıl daha kaybetmeye dayanamaz. Kıbrıs Türklerinin kazanılmış hakları olan egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün teyidi bizim için vazgeçilmezdir. Müzakere masasına dönüş olacaksa bunun yolu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasından geçiyor. Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’ın bizim de desteklediğimiz Cenevre’deki son gayrı resmi toplantıda ortaya koyduğu gerçekçi ve sonuç odaklı vizyonun temelinde bu var’ dedi.

‘SİLAHLANMA FAALİYETLERİNE GİRENLER İÇİN RİSKLERİ HESAPLAMALILAR’

Türkiye’nin garantör ülke olarak her zaman diyalogdan yana olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızla Kıbrıs meselesinin Doğu Akdeniz boyutunu görüştük. Türkiye’nin ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, Kıbrıs adası ve çevresinde hidrokarbon kaynaklarının adil paylaşımı için Kıbrıs Türk tarafının sunduğu somut önerilerin halen masada olduğunu hatırlatmak isterim. Doğu Akdeniz’e ilişkin bahisler üzerine bölgesel bir konferans düzenlenmesi adına yaptığım teklif maalesef karşılık bulmadı. Attığımız vizyoner adımlar karşılıksız kaldı. Ancak garantör ülke olarak diyaloğa her zaman öncelik verdik. Anlamsız silahlanma faaliyetlerinde bulunanlar, bu teşebbüslerin getireceği riskleri iyi hesap etmelidir. Adadaki kardeşlerimizin huzuru ve güvenliği bizim de barış ve güvenliğimiz demektir” dedi.

‘TÜM FIRSATLARIMIZLA KKTC’NİN YANINDAYIZ’

Türkiye’nin tüm imkanlarıyla KKTC’nin yanında olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatan olarak tüm imkan ve imkanlarımızla KKTC’nin yanındayız. Samimi analiz çabalarımızı pekiştirirken, bundan sonra da bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz.” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne katkılarımızı sürdürüyoruz.Buradaki vatandaşlarımızın Türkiye’deki vatandaşlarımızla eşit şartlarda halktan sağlık hizmeti almasını sağlayacağız.İnşallah Derinya bölgesinde 1192 adet sosyal konut inşaatına yakında başlayacağız. •Çift taraflı elektrik iletim kablosu imalatı ve döşenmesi önceliklerimiz arasındadır.Ulaşım alanında bugüne kadar Kuzey Kıbrıs’ta toplam 630 kilometre otoyol yaptık.Toplam uzunluğu 5 ayrı yol projesinin yapımı 62 kilometre devam ediyor Türkiye’den getirdiğimiz suyu kısa sürede tarımsal sulama için üreticilerimizin hizmetine sunacağız.Ayrıca Lefkoşa’da 500 yataklı devlet hastanesi için de yakında ihaleye çıkacağız. Yardımcım Cevdet bu konudaki çalışmaları koordine edecek’ dedi.

‘BARIŞTAN BAŞKA YOL YOK’

Yunanistan-Türkiye ilişkilerine ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, ilişkilerde yol haritasının net olduğunu vurgulayarak, ‘Yol haritamız zaten belli. Bu yol haritası barış üzerine endekslenmiştir. Çünkü bu denizlerden barıştan başka çıkış yolu yoktur. Barışı engellemek isteyenler varsa o zaman farklı bir proje uygulamasına geçmek zorunda kalacağız. Bu tür sıkıntıların önümüzde olmasını ve Ege Denizi’nin bir barış denizi olarak dünyaya mesaj vermesini istiyoruz’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu