Haber

Cezayir ve İtalya Sahel bölgesindeki gelişmeleri görüştü

Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf ve İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Afrika’nın Sahel bölgesindeki gelişmeleri ele aldı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Attaf ile İtalyan mevkidaşı Tajani telefon görüşmesi yaptı.

Açıklamada, Attaf’ın, Cezayir’in Nijer’deki krize siyasi çözüm girişimine yönelik aldığı olumlu tepkiler hakkında Tajani’ye bilgi verdiği belirtildi.

İtalyan Bakanın, ülkesinin bu krize siyasi çözüm bulunması yönündeki desteğini yinelediği, ayrıca özellikle Sahel bölgesinde kalkınma konusunda uluslararası bir sempozyum düzenlenmesi fikrine de destek verdiğini vurguladığı belirtildi.

Toplantıda Mali’deki kırılgan durumun da ele alındığı, iki bakanın, 1 Mart 2015’te imzalanan Barış ve Uzlaşma Anlaşması çerçevesinde Mali’de barış ve uzlaşmanın hakim olması konusunda mutabakata vardığı kaydedildi. Cezayir hükümetinin arabuluculuğu ve kontrolü altında uzun müzakereler yapıldı.

Açıklamada, tarafların Akdeniz’de artan düzensiz göç konusunda da görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi devraldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) olarak adlandırılan geçiş hükümetinin başına geçti.

CNSP, 7 Ağustos’ta Lamine Zeine’i başbakan olarak atadı, 10 Ağustos’ta ise asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıkladı.

murgul-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu