Ekonomi

BOJ büyüme nedeniyle negatif faizleri sonlandırmayı değerlendiriyor

Son veri revizyonları, Japonya ekonomisinin dördüncü çeyrekte daha önce düşünüldüğü gibi daralmadığını, bunun yerine bir önceki çeyreğe göre %0,1’lik hafif bir büyüme gösterdiğini ortaya koydu. Bu güncelleme, uzun süredir devam eden negatif faiz oranı politikasını sona erdirmeyi düşünen Japonya Merkez Bankası’nı (BOJ) etkileyen daha geniş bir ekonomik istikrar anlatısına katkıda bulundu.

Bazı BOJ politika yapıcılarının, bu yılki yıllık ücret görüşmelerinden önemli ücret artışları beklentileriyle birlikte faiz oranlarının normalleştirilmesinden yana olduğu bildiriliyor. Piyasa vadeli işlemleri şu anda BOJ’un 18/19 Mart toplantısında faiz oranlarını sıfıra yükseltme olasılığının %53 olduğunu gösteriyor. Ancak bazı analistler kararın 26 Nisan toplantısına kadar ertelenebileceğine inanıyor.

BOJ’un ayrıca getiri eğrisi kontrol stratejisini değiştirerek odağını getirileri hedeflemekten tahvil alımlarının hacmini kontrol etmeye kaydırması bekleniyor. Bu taktiksel değişiklik, piyasada kargaşaya yol açmadan getirilerde kademeli bir artışa olanak sağlayacaktır. İki yıllık Japon Devlet Tahvillerinin (JGB) getirileri şimdiden son 13 yılın en yüksek seviyesi olan %0,2’ye yükselirken, 10 yıllık tahvillerin getirileri de %0,765’e çıktı.

JGB getirilerindeki potansiyel artış, dünyanın en büyük alacaklı ülkesi unvanını elinde bulunduran Japonya’nın iç yatırım davranışına ilişkin endişeleri artırmaktadır. Buna ek olarak, daha az cazip bir yen taşıma ticareti Japon para biriminin yeniden canlanmasına neden olabilir.

Bu endişelere rağmen BOJ, herhangi bir faiz değişikliğinin resmi faiz oranlarını sıfıra getirmekle sınırlı kalacağını ve bir dizi artış planlanmadığını garanti ederek, yen taşıma ticareti üzerindeki etkinin bazılarının beklediğinden daha az şiddetli olabileceğini öne sürdü.

Şubat ayına ilişkin ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu da aylık %0,4’lük artış ve yıllık %3,1’lik sabit oran tahminleriyle odak noktasında yer alıyor. Çekirdek enflasyonun %0,3 oranında artması ve %3,7 ile 2021 başından bu yana en düşük yıllık hıza ulaşması bekleniyor. Bu rakamlar, %3,9’luk iki yılın en yüksek işsizlik oranı da dahil olmak üzere son zamanlardaki daha yumuşak ekonomik koşullarla uyumludur ve Federal Rezerv’in önümüzdeki aylarda faiz indirimlerine doğru gidişatını destekleyebilir.

Avrupa’da, ECB yönetim kurulu üyesi Piero Cipollone Brüksel’de bir Eurogroup toplantısına katılırken, Fransa’nın Şubat ayı yıllık üretici fiyatları da %5,1’lik bir önceki düşüşün ardından izlenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu