Ekonomi

Bitlis’te Buğday Hasadı Başladı

Yazın kavurucu sıcaklarıyla birlikte Bitlis’te 301 bin dönüm arazide buğday hasadına başlanırken, rekoltenin 100 bin ton olması bekleniyor.

İl genelinde temmuz ayında başlayan buğday hasadı; Ahlat, Adilcevaz, Tatvan ve Güroymak ilçelerinde yapılmaya devam ediyor. Yaklaşık 925 milyon TL gelir getirmesi beklenen buğdayda dane kaybını önlemek için biçerdöverler yoğun mesai harcıyor. Bu yıl verimden memnun olan ve Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan getirdikleri biçerdöverlerle hasada başlayan çiftçiler, ürettikleri buğdayla hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de hayvanlarının kışlık yem ihtiyacını karşılıyor. .

20 Temmuz itibarıyla Güneydoğu Bölgesi’nden Bitlis’e gelen biçerdöverler, Ağustos ayı sonuna kadar Ahlat, Adilcevaz, Tatvan ve Güroymak ilçelerindeki çiftçilerin buğdaylarını biçiyor. Siirt’ten gelen biçerdöver Mahfuz Arıtürk, Bitlis’te her yıl yaklaşık 2 bin biçerdöver hasat buğdayı olduğunu söyledi. Arıtürk, “Siirt’ten her yıl bu aylarda Ahlat’a gelip buğday hasadını yapıyoruz. 10-15 günde bir gelip tekrar ülkemize dönüyoruz. Batman, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan biçerdöver arkadaşlarımız var. Bu iller. Makine bu bölgeye geliyor” dedi.

Ahlatlı çiftçi Halil Süleymanoğlu, bu yılki rekoltenin önceki yıllara göre daha yüksek olduğunu kaydederek, bunda tarım müdürlüğünün desteği ve bilinçli tarımın etkisi olduğunu söyledi. Süleymanoğlu, “Tatvan ve Ahlat’ta bin dekarlık alana buğday ektik. Bu yıl deneme tarlamıza 6 çeşit buğday ektik. Tarla bazında baktığımızda dekara genel ortalamamız 720 kilogram. Önceki yıllarda ortalamamız 300-350 kiloydu ama bu sene bu rakama ulaştık.Bu da böyledir.Bunu bilinçli tarım ve tarım müdürlüğünün verdiği destekler sayesinde yaptık. İnşallah önümüzdeki yıllar için hedefimiz 1 ton. Ayrıca hasat sırasında çıkan samanlar da balyalanarak Ağrı, Yüksekova ve Kars yörelerindeki hayvanlara yem olarak gidiyor. Şu anda buğdaydan memnunuz. Darı diğer işlerin üzerindedir” dedi. . – BİTLİS

haberkozluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu