Haber

Batı Darfur Valisi Abbeker’in öldürülmesi kınandı

Sudan’ın batısındaki Batı Darfur eyaleti valisi Hamis Abdullah Abbeker liderliğindeki Sudan Koalisyonu, Vali Abbeker’in öldürülmesinden üzüntülerini dile getirerek, 15 Nisan’dan bu yana orduyla çatışma halinde olan HDK’yı suçladı. , saldırı için.

Sudan hükümeti ile 2020 yılında Güney Sudan’ın başkenti Juba’da barış anlaşması imzalayan koalisyondan yapılan açıklamada, “ihanet” olarak nitelendirilen bu tür davranışların uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi. mahkumlarla ilgili anlaşmalar

Saldırıyı kınayan koalisyon, karşılık verme hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Öte yandan Sudan Adalet ve Eşitlik Hareketi yaptığı açıklamayla valinin öldürülmesini kınadı.

“Vali konağı basıldı”

Açıklamada, “Milislerin valiyi kaçırıp bilinmeyen bir yere götürdükten sonra benzeri görülmemiş bir vahşet ve barbarlıkla öldürüldüğüne dair videolar ortaya çıktı” denildi. terim kullanıldı.

Yaşananların tehlikeli bir gelişme olduğuna işaret edilen açıklamada, olayın Batı Darfur eyaletinin idari merkezi Cüneyne şehri ve çevresinde işlenen ve yapılmaya devam eden korkunç ihlallerin devamı niteliğinde olduğu belirtildi.

“Cüneyne’de yaşananlar gerçek bir felaket ve kapsamlı bir soykırımdır”

Cüneyne’de yaşananların sivilleri de etkileyen gerçek bir felaket ve kapsamlı bir soykırım olduğu vurgulanan açıklamada, valiye yönelik suikast ve sistematik sivil cinayetlerin devleti ve tüm bölgeyi uğursuz bir yola sürükleyeceği vurgulandı.

Etnik temelli sivilleri hedef alanların fazla ileri gitmemeleri konusunda uyarıda bulunan hareket, hükümet, Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler’e “olanları sadece kınama” değil, bağımsız ve şeffaf bir tavır alma çağrısında bulundu.

Darfur Avukatlar Barosu, Batı Darfur valisinin “bu düzeyde bir barbarlık, gaddarlık ve gaddarlıkla” öldürülmesini “en güçlü ifadelerle” kınadı.

BMGK müdahalesi çağrısı

Baro, HDK destekli milislerin Batı Darfur eyaleti ve Cüneyne kentinde savunmasız halka yönelik gerçekleştirdiği katliam ve soykırıma son verilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne acil çağrıda bulundu.

Valinin Batı Darfur eyaletinin Cüneyne kentindeki evinden HDK’lılar tarafından götürüldüğü ve ardından öldürüldüğüne dair görüntüler sosyal medyada yayınlandı.

Vali Abbeker, kaçırılıp öldürülmesinden dakikalar önce Al-Hadas televizyon kanalına açıklamalarda bulundu.

Abbeker, burada yaptığı değerlendirmede, olayların başından bu yana eyaletteki ordu birliklerinin karargâhlarını terk etmediğini ve sivilleri korumadığını, vatandaşların kendilerini ve ailelerini savunmak için silaha sarılmak zorunda kaldığını söyledi.

Batı Darfur vilayetinin Libya, Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile sınırı olduğuna işaret eden Abbeker, vilayet merkezi olan Cüneyne kentinin stratejik olduğunu ve bu nedenle HDK’nın burayı ele geçirmek istediğini belirtti.

Vali Abbeker, “Devlet uzun süredir acılar çekti ve çekmeye devam ediyor. Binlerce vatandaşımız soğukkanlılıkla öldürüldü. Bu bölgede bir soykırım yaşandı. Bölgede kalan canların korunması için uluslararası toplumun acil müdahalesine ihtiyacımız var. İnsanların yiyeceği, içecek hiçbir şeyi ve yatacak yeri yok.” değerlendirmelerde bulundu.

Aşiret çatışmasına dönüşme endişesi

Vali’nin öldürülmesi, Batı Darfur eyaletindeki çatışmanın aşiret çatışmasına dönüştüğüne dair endişeleri de artırdı.

Zaman zaman Vali’nin mensubu olduğu Afrika kökenli Masalit aşireti ile birden fazla HDK gücünün mensubu olduğu Rizeygat gibi Arap aşiretleri arasında toprak anlaşmazlığı nedeniyle çatışmalar çıkmıştır. , otlak ve su kaynakları.

Sıcak çatışmanın ve Vali’nin öldürülmesinin düşman kabileleri iç savaşa sürüklemesinden korkuluyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Sudan’daki çatışmanın artan etnik boyutu ve cinsel şiddetle ilgili ciddi endişesini dile getirdi.

BM’nin Soykırımı Önleme Özel Danışmanı Alice Wairimu Nderitu yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki güvenlik boşluğunun silahlı gruplar tarafından suistimal edildiğini söyledi. suçtur ve insanlığa karşı suç teşkil eder.” vurgusu yapmıştı.

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) 2 yıl içinde tamamen orduya entegre edilmesini istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte sivil bir hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Orta Anadolu’da başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. taraflardan.

haber-merkezefendi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu