Haber

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Oktay’ı kabul etti

– TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Oktay Azerbaycan’da

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Oktay’ı kabul etti

BAKÜ – Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geldi. Oktay ve beraberindeki heyet, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki çıkarların son derece üst düzeyde olduğunu vurgulayan Oktay, iki ülke arasındaki ilişkilerin “tek millet, iki devlet” unsuru temelinde geliştiğini söyledi. Oktay, Şuşa Deklarasyonu ile resmi olarak ittifak düzeyine getirilen Azerbaycan-Türkiye bağlarının bu belgenin amaç ve amaçları doğrultusunda daha da geliştirilmesinin önemini vurguladı. Yaşanan depremde Azerbaycan’ın Türkiye’nin yanında olmasının değerine dikkat çeken Oktay, bu destek için Aliyev’e teşekkür etti. Oktay, ekonomik ve ticari ilişkilerin genişlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülkenin Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde iş birliğini genişletme çabalarını çok takdir ettiğini vurguladı. Oktay, Türkiye’nin Ermenistan’da Nemesis teröristleri için anıt dikmesinden de ciddi endişe duyduklarını ifade etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye’deki seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan’a yaptığı resmi ziyaretin önemine değinerek, bu ziyarette ikili ilişkilerin geliştirilmesi için kapsamlı görüşmeler yapıldığını vurguladı. Azerbaycan ile Türkiye arasında askeri ve askeri-teknik işbirliğinin gelişmesine dikkat çeken Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakü’de bulunduğu sırada yeni Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığının açılışına katılmasının askeri alanda işbirliğini geliştirmenin bir başka örneği olduğunu söyledi. iki ülke arasında. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki çıkarların Şuşa Deklarasyonu temelinde ve ittifak unsuru temelinde geliştiğine işaret eden Aliyev, Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde parlamento düzeyinde işbirliğinin daha da geliştirilmesinin değerinin altını çizdi ve parlamento dış bağlantılar komitelerinin faaliyetlerinin daha da genişletilmesi. Aliyev, Nemesis anıtının Ermenistan’a dikilmesinin kabul edilemez olduğunu bir kez daha kaydetti.

Görüşmede Orta Koridor ve güç sahalarında iş birliği konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu ve son dönemde Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması neticesinde ekonomik ve ticari bağların daha da genişletilmesi ve ticaret hacminin artırılmasına vurgu yapıldı. 6 milyar dolara ulaşması olumlu gelişmeler. Görüşmede karşılıklı ilgi duyulan diğer konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakü temasları çerçevesinde yarın Haydar Aliyev’in kabrini, Türk ve Azerbaycan mezarlıklarını ziyaret edecek olan Oktay, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Hanım Gafarova ve Azerbaycan Millet Meclisi Uluslararası İlişkiler Kurulu Başkanı Samet Seyidov ile görüşmeye gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu