Ekonomi

Avrupa borsaları haftaya yüzde 0,1 düşüşle başladı

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,2 azalışla 7.387 puana, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,1 azalışla 27.340 puana, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,6 azalışla 8.980 puana, CAC 40 endeksi ise yüzde 0,6 düşüşle 8.980 puana geriledi. Fransa ise yüzde 0,6 düşüşle 8 bin 980 puana geriledi. Önceki kapanışa göre yüzde 0,1 düşüşle 6.810 puanda bulunuyor.

Euro/dolar paritesi şu anda önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 1,0590 seviyesinde seyrediyor. Analistler, Orta Doğu’daki çatışmalara ilişkin belirsizlikler nedeniyle küresel hisse senedi piyasalarının yeni haftada olumsuz bir seyir izlediğini, gözlerin bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası kararlarında olduğunu belirtti.

Para piyasalarında fiyatlamada ECB’nin bu hafta 3 ana politika faizini sabit tutacağı kesinleşirken, politika metninden alınacak sinyallerin ve ECB Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının piyasalar üzerinde etkili olacağı öngörülüyor. Varlık fiyatları.

Öte yandan bölgede Orta Doğu’daki gelişmeler yakından takip edilirken, çatışmaların daha geniş alanlara yayılabileceği ve emtia fiyatlarının yeniden yükselişe geçebileceği korkusu Avrupa’da risk algısını desteklemeye devam ediyor. Analistler, bugün İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının yanı sıra ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksinin de takip edileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu