Ekonomi

Almanya’da Tarımsal Üretici Fiyatları 2 Yıl Sonra İlk Kez Düştü

Almanya’da tarımda üretici fiyatları 2 yıl sonra ilk kez düştü.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Nisan ayı Ağrı-ÜFE sonuçlarını açıkladı.

Buna göre Almanya’da tarım ürünleri (tarım-ÜFE) Üretici Fiyat Endeksi Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 azaldı. Endeksteki aylık düşüş yüzde 2,3 oldu. Böylece tarımda üretici fiyatları 2 yılı aşkın bir süredir ilk kez düştü.

Destatis’ten yapılan açıklamada, fiyat düşüşünün nedeninin “özellikle geçen yılki çok yüksek fiyat seviyesinin yarattığı baz etkisi” olduğu belirtilirken, tarımda üretici fiyatlarının Nisan ayında yüzde 40 arttığı bildirildi. 2022 Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra.

Açıklamada, nisan ayında bitkisel ürün fiyatları yıllık bazda yüzde 20 azalırken, hayvansal ürün fiyatlarının yüzde 3,9 arttığı belirtilirken, bitkisel ürün fiyatlarındaki artışın temel nedeninin tahıl fiyatlarındaki düşüş olduğu belirtildi.

Açıklamada, 2023 yılı Nisan ayında tahıl fiyatlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38,3 daha düşük olduğu belirtildi.

Açıklamada, patates fiyatlarının yıllık bazda yüzde 36,7 arttığı, meyve fiyatlarının ise yüzde 4,2 azaldığı belirtildi.

Ortada, gıda fiyatları Almanya’daki enflasyonun en büyük itici güçlerinden biri olmaya devam ediyor. Almanya’da Nisan’da yüzde 7,2 olan yıllık enflasyon, toplu ulaşımda ucuzlayan bilet ve ucuzlayan petrol fiyatlarının da etkisiyle Mayıs’ta yüzde 6,1’e geriledi. Mayıs ayında gıda fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 14,9 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu