Ekonomi

AB’den Rusya’ya 10 milyar euro yaptırım! Listede birçok kişi ve kuruluş var.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya yönelik hazırladıkları 10’uncu yaptırım paketinin 10 milyar avroluk bir kapsama sahip olacağını söyledi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, AB Konseyi Lideri Charles Michel ve AB Komite Lideri Ursula von der Leyen, Kiev’de düzenlenen 24. AB-Ukrayna Zirvesi sonunda ortak basın toplantısı düzenledi.

Rusya’ya yeni yaptırımlar

Von der Leyen, Rusya ekonomisinin uygulanan yaptırımlar nedeniyle ağır bir bedel ödediğini vurguladı. “10’uncu yaptırım paketi geliyor. 24 Şubat’a kadar bu paketi hayata geçirmeyi hedefliyoruz.”dedi.

Von der Leyen, 10’uncu yaptırım paketinin yaklaşık 10 milyar avroluk bir kapsama sahip olacağını belirtti. “Yine büyük bir yaptırım paketi hazırlanıyor. Plan, bir kez daha Rusya’nın savaşta kullanabileceği teknolojilere odaklanmak.”dedim.

Von der Leyen, insansız hava aracı gibi araçların Rusya ve İran’da üretilmemesini sağlamak istediklerini, yaptırımlarla birlikte bu ürünlerdeki bileşenlere ağırlık vereceklerini bildirdi.

10’uncu yaptırım paketi geliyor

Von der Leyen, yaptırımları ihlal etmeye veya atlatmaya da yoğun bir şekilde odaklanacaklarını kaydetti. “10’uncu yaptırım paketi, yaptırımların aşılmasıyla mücadele önerileri içerecek.”değerlendirmesini yaptı.

Birçok kişi ve kuruluş AB yaptırım listelerinde yer almaktadır.

AB, savaş nedeniyle Rusya’ya karşı bugüne kadar 9 yaptırım paketini hayata geçirdi. Rusya’ya yönelik yaptırımlar, ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, ikili kullanım ve lüks mallar gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Ayrıca, bazı Rus bankalarının uluslararası ödeme sistemi SWIFT’in dışında bırakılmasıyla, deniz yoluyla taşınan ham petrol ve bazı petrol eserleri ile birçok kişi ve kuruluş AB yaptırım listelerine dahil edilmiştir.

haberderbent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu